česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SZ ČR při EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Úspěšná konference „EU jako lídr v umělé inteligenci“

V úterý 7. května pořádalo Stálé zastoupení České republiky při EU spolu s Institutem pro evropskou politiku EUROPEUM konferenci pod názvem „EU jako lídr v umělé inteligenci“. Hlavní projev přednesla komisařka pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost pohlaví Věra Jourová. Poukázala v něm na to, že v centru evropského přístupu k umělé inteligenci postaveného na špičkovém výzkumu a silném průmyslu by měl být především člověk a jeho potřeby.


Konferenci, která se konala pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, zahájil velvyslanec Jaroslav Zajíček, zástupce vedoucího Stálého zastoupení ČR při EU v Bruselu. „Je mým velkým potěšením všechny přivítat k důležité diskuzi k tématu, které hýbá naší zemí stejně jako debaty o budoucnosti Evropské unie,“ uvedl směrem k početnému publiku.
 
K řečníkům hlavního diskuzního panelu patřil náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR Petr Očko, francouzský koordinátor pro národní strategii v oblasti AI Bertrand Pailhès, náměstek generálního ředitele DG CONNECT Evropské komise Khalil Rouhana a místopředsedkyně Svazu průmyslu a dopravy ČR Milena Jabůrková. Ředitel Centra umělé inteligence na Českém vysokém učení technickém v Praze Michal Pěchouček ve svém projevu popsal hlavní trendy a výzvy, které stojí před evropskými vědci. Moderátorem akce byl Magnus Franklin z Teneo Brusel.
 
Plně podporujeme evropskou snahu vybudovat centra excelentního výzkumu zaměřená na důvěryhodnou a odpovědnou umělou inteligenci. A chceme do nich zapojit naše nejlepší vědce a vývojáře. Jde jednoznačně o konkurenční výhodu EU,“ řekl náměstek ministra průmyslu o obchodu Petr Očko.
 
Umělá inteligence je jedním z klíčových témat v debatě o budoucí digitální politice EU. Evropská komise se zavázala, že významně posílí svou podporu výzkumu v oblasti umělé inteligence v EU. V prosinci 2018 vyzvala členské státy, aby na národní úrovni koordinovaly vývoj umělé inteligence s důrazem na lidský hodnotový systém.
 
EU plánuje zvýšení investic do rozvoje umělé inteligence i rozšíření „národních“ výzkumných kapacit prostřednictvím sítě evropských výzkumných center excelence. Důležité bude rovněž propojení výzkumu a korporátní sféry, tedy zajištění toho, aby se nové technologie a nové vynálezy dostaly z laboratoří na trh a hlavně k lidem samotným.
 
V rámci diskuse se hovořilo např. o tom, jaký je současný stav evropského výzkumu umělé inteligence a kde se nachází EU ve srovnání s Čínou, Japonskem nebo USA. Za klíčové faktory pro zachování současné konkurenční výhody EU lze považovat pokračující zvyšování investic a další posilování spolupráce mezi výzkumnými ústavy a průmyslem. Neméně důležitá je také spolupráce EU s třetími zeměmi.

Na akci zaznělo hudební dílo, které díky aktivitě pražské agentury Wunderman dokončila umělá inteligence. Skladba vznikla na základě rozpracovaných skic populárního českého skladatele vážné hudby Antonína Dvořáka v rámci projektu „From the Future World“.