Rada pro obecné záležitosti řešila, jak zvýšit přínosy politiky soudržnosti pro hospodářské oživení a odolnost
18.11.2021 / 20:43 | Aktualizováno: 19.11.2021 / 15:55
Slovinsko, které aktuálně stojí v čele EU, uspořádalo 18. listopadu 2021 v Bruselu jednání Rady pro obecné záležitosti věnované politice soudržnosti. Klíčovým tématem diskuze bylo, jak co nejefektivněji kombinovat politiku soudržnosti s krátkodobými podpůrnými nástroji EU pro dosažení maximálního hospodářského oživení a odolnosti.
„ČR považuje za klíčové, aby při maximálním využití nových prostředků, jako je například Nástroj pro oživení a odolnost, nedocházelo k jejich nežádoucím překryvům s politikou soudržnosti, ale aby se tyto nástroje vhodně doplňovaly,“ zdůraznila Daniela Grabmüllerová, náměstkyně pro řízení sekce koordinace evropských fondů a mezinárodních vztahů. „Současná doba nám ukázala, jak je důležité ponechat si prostor pro adekvátní a rychlou reakci na náhlé a předem neodhadnutelné změny a tuto schopnost politika soudržnosti má,“ dodala Grabmüllerová.
Vedle součinnosti politiky soudržnosti s krátkodobými podpůrnými nástroji byl na programu jednání územně specifický přístup a jeho reflexe v nastavení programů. To by mělo zohledňovat především skutečné potřeby příjemců a občanů. Česká delegace v této souvislosti ocenila, že v legislativě fondů EU zůstávají jak Integrované územní investice, tak komunitně vedený místní rozvoj. Součinnost obou těchto nástrojů umožňuje efektivně cílit podporu z fondů EU jak do metropolitních, tak do venkovských oblastí.
Při vnímání specifických potřeb jednotlivých území MMR dlouhodobě prosazuje spolupráci s územními partnery, propojení zainteresovaných stran a zapojení občanů, což pomáhá propagovat přínosy fondů EU široké veřejnosti.
Rada pro obecné záležitosti zasedá pravidelně každý měsíc a je sektorovou radou Rady EU. Zasedání se účastní ministři evropských zemí, jejichž agenda je na programu. Je odpovědná za řadu průřezových politických oblastí – mezi ně patří rozšiřování EU, přijímání plánu rozpočtu, vyjednávání o politice soudržnosti i legislativní otázky EU. Ve formátu pro politiku soudržnosti se Rada schází ad hoc dle preferencí předsednické země EU, přibližně dvakrát ročně.
Zdroj: MMR ČR