Rada pro obecné záležitosti jednala o přípravě Evropské rady i o právním státu
23.11.2021 / 19:25 | Aktualizováno: 23.11.2021 / 20:33
V úterý 23. listopadu proběhlo v Bruselu zasedání Rady pro obecné záležitosti (GAC). Na programu byla příprava Evropské rady ve dnech 16. a 17. prosince, vztahy EU se Spojeným královstvím, každoroční dialog Rady o právním státu a výměna názorů k procesu rozšíření a stabilizace a přidružení. Českou delegaci vedla státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková.
Hlavním bodem jednání Rady GAC byla příprava Evropské rady, která v půli prosince projedná problematiku covid-19, krizový management a odolnost EU, ceny energií, témata související s bezpečností a obranou a také vnější vztahy EU.
„Při zhoršující se epidemiologické situaci Česká republika klade důraz na další zvýšení informovanosti o pozitivním vlivu očkování, ale i na zachování volného pohybu osob a zboží“, uvedla v rozpravě státní tajemnice Milena Hrdinková.
Ministři pro evropské záležitosti dále na základě informace zástupců Evropské komise diskutovali o současném stavu vztahů mezi EU a Spojeným královstvím. ČR dlouhodobě zdůrazňuje, že provádění Výstupové dohody, a tedy i Protokolu o Irsku a Severním Irsku, je povinností podle mezinárodního práva. Přestože je situace na irském ostrově komplikovaná, je Protokol o Irsku a Severním Irsku jediným funkčním řešením situace po odchodu Spojeného království z Evropské unie a musí být řádně implementován.
V rámci každoročního strukturovaného dialogu Rady o právním státu, který je založen na principech objektivity, nediskriminace a rovného zacházení se všemi členskými státy, vedou ministři letos opětovně diskuzi v návaznosti na vydání druhé výroční Zprávy o stavu právního státu v EU. V rámci říjnové Rady GAC šlo o rozpravu v obecné rovině, zaměřenou zejm. na mimořádná opatření proti pandemii covid-19. Listopadová Rada GAC projednala konkrétní kapitoly zprávy věnované stavu právního státu v Chorvatsku, na Kypru, v Itálii, v Lotyšsku a v Litvě.
Ministři dále projednali proces rozšíření a stabilizace a přidružení. Obecná politická debata o pokroku v této oblasti navázala na květnovou ministerskou diskusi a na červnovou Radu GAC. Cílem těchto debat je dosáhnout co největšího pokroku pokud jde o budoucí přistoupení zemí západního Balkánu k EU.
„Česká republika považuje tuto debatu za strategickou. Potvrzuje se, že v příštích týdnech bude potřeba učinit důležitá rozhodnutí na základě závěrů úspěšného summitu v Brdu. První mezivládní konference s Albánií a se Severní Makedonií je třeba uspořádat ještě do konce tohoto roku. Jakékoli další zpoždění by pouze poškodilo pozici EU v regionu a zhoršilo již tak nestabilní situaci“, doplnila státní tajemnice Milena Hrdinková.
Sledujte nás také na twitteru @CZECHIAinEU