česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SZ ČR při EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Rada pro energetiku k čisté energii a ke snižování emisí skleníkových plynů v EU

Ve středu 19. prosince 2018 zasedala v Bruselu Rada pro energetiku. Delegaci České republiky vedl náměstek ministryně průmyslu a obchodu René Neděla (na snímku vpravo).

Rakouské předsednictví informovalo o aktuálním stavu legislativních návrhů balíku Čistá energie pro všechny Evropany, jehož cílem je dokončení budování energetické unie. Hlavní zprávou v této části bylo sdělení o dosažení kompromisu s Evropským parlamentem o podobě nového uspořádání trhu s elektřinou. Finální dohoda musí zajistit fungování trhu, bezpečnost dodávek a provoz sítízdůraznil náměstek René Neděla.

Hlavní diskuse byla věnována nově zveřejněné strategii Evropské komise k dlouhodobému snižování emisí skleníkových plynů v EU „Čistá planeta pro všechny“. Česká republika zdůraznila, že neexistuje jednotné řešení pro všechny a členské státy by měly mít možnost zvolit si vlastní cestu k dekarbonizaci nákladově efektivním způsobem. „Aby tato strategie byla úspěšná, bude nutné do dalších diskuzí zapojit všechny relevantní stakeholdery, včetně zástupců průmyslu.“ uvedl k tomu náměstek René Neděla.

Rakouské předsednictví, společně s Evropskou komisí, informovalo o nejnovějším vývoji v nařízení o Nástroji na propojení Evropy (CEF), kde bylo dosaženo částečného obecného přístupu.

S vývojem v oblasti vnějších energetických vztahů seznámil ministry Komisař Miguel Cañete. Ministři si vyměnili názory na stav projednávání revize směrnice o trhu s plynem, kde přetrvávají rozdílné postoje členských států k tomu, jak v případě tohoto návrhu dále postupovat.

V závěru jednání italská delegace představila svého kandidáta na post generálního ředitele agentury IRENA (Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii) a rumunská delegace představila program svého nadcházejícího předsednictví, které se zaměří na dokončení legislativních návrhů předložených předchozím rakouským předsednictvím, jako je např. směrnice o vnitřním trhu s plynem, nástroj pro propojení Evropy či připravenost na brexit.