česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Rada GAC se shodla na společném postupu v oblasti migrace

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek vedl českou delegaci na zasedání Rady Evropské unie pro obecné záležitosti (GAC), které se konalo 13. října 2015 v Lucemburku. Na pořadu jednání ministrů byla příprava nadcházejícího zasedání Evropské rady, které bude věnováno tématu migrace a její zahraničně-politické dimenzi. Rada se zabývala také přípravou pracovního programu Evropské komise pro rok 2016.

Ministři zahraničních věcí a evropských záležitostí členských zemí EU se na svém pravidelném zasedání v Lucemburku věnovali přípravě říjnové Evropské rady. Jedním z hlavních témat nadcházejícího jednání šéfů států a vlád EU bude opět agenda migrace. ČR přivítala fakt, že se EU nyní více zaměřuje na řešení příčin migrace a nikoliv pouze jejích následků. ČR klade důraz na zlepšení ochrany vnějších hranic, na důslednou návratovou politiku a na spolupráci se třetími zeměmi. „Diskutovali jsme dnes o konkrétních krocích v oblasti migrace, které Česká republika dlouhodobě požadovala, a jsem potěšen, že zde panuje široká shoda,“ uvedl ministr Zaorálek. „Společným cílem EU bude snížení počtu uprchlíků, konkrétní opatření na ochranu vnějších hranic Unie a efektivní návratová politika,“ upřesnil šéf české diplomacie.

V případě spolupráce se třetími zeměmi se EU bude soustředit na pomoc zemím, které přímo sousedí s ohnisky konfliktu. Konkrétně se jedná o pomoc Jordánsku, Libanonu a Turecku. Ministři se shodli, že právě Turecko, které poskytlo útočiště více jak dvěma milionům syrských uprchlíků, má klíčovou roli pro migrační trasu vedoucí přes východní Středomoří a západní Balkán až do Evropy. „Je třeba ukázat určitou vstřícnost v otázce víz, při otevírání dalších kapitol v přístupových rozhovorech a dalších oblastech ve vztahu k Turecku, naopak od Turecka se očekává pomoc při zvládání uprchlické vlny,“ vysvětlil ministr Zaorálek. „Vůči Turecku má Visegrádská čtyřka jasný postoj, podporuje jeho zařazení na seznam bezpečných zemí, na tom panuje shoda,“ uvedl šéf české diplomacie.

Součástí navrhovaných opatření je i asistence při ochraně vnějších hranic EU, kdy kapacity daného členského státu na zvládnutí krizové situace nestačí.  „Diskutovali jsme o možnosti ustavit rychlé asistenční týmy na posílení ochrany vnější hranice EU,“ přiblížil ministr Zaorálek. „Česká republika v této souvislosti nabízela již v minulosti konkrétní pomoc v podobě personální, technické nebo finanční asistence Itálii i Řecku a je připravena být solidární i s dalšími zeměmi, aktuálně poskytne pomoc Maďarsku při ochraně vnější hranice EU,“ doplnil Lubomír Zaorálek.

Ministři se věnovali rovněž tzv. ročnímu programování, tedy přípravě pracovního programu Evropské komise pro rok 2016, který by měl obsahovat 10 prioritních oblastí, např. impuls pro zaměstnanost, hospodářský růst a investice, jednotný digitální trh EU nebo dokončení dohody TTIP.