
Rada GAC projednala přípravu Evropské rady, GAC50 zhodnotila jednání o vystoupení UK z EU
27.06.2018 / 02:45 | Aktualizováno: 27.06.2018 / 16:54
V úterý 26. června proběhlo v Lucemburku zasedání ministrů pro evropské záležitosti v rámci Rady pro obecné záležitosti (GAC) a Rady pro obecné záležitosti dle čl. 50 SEU (GAC50). V dopolední část ministři diskutovali o rozšíření EU, o přípravě nadcházející Evropské rady, a o evropském semestru. Další jednání Rady se pak věnovalo problematice právního státu v Polsku. Následné zasedání Rady GAC50 se věnovalo současnému stavu vyjednávání se Spojeným královstvím a přípravě zasedání Evropské rady dle čl. 50 SEU dne 29. června. Českou delegaci vedl státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař.
Rada GAC schválila závěry k rozšíření, které tradičně navazují na tzv. rozšiřovací balíček s hodnotícími zprávami EK zveřejněný letos v dubnu. Závěry počítají se zahájením přístupových jednání s Makedonií a Albánií v červnu 2019 a s následným svoláním mezivládních konferencí s oběma zeměmi do konce roku 2019. „Dnes se shodlo 25 členských států, že je potřeba dát Makedonii a Albánii pozitivní signál a jejich reformní úsilí ocenit rozhodnutím o zahájení přístupových jednání. Tyto země ale čeká ještě dlouhá cesta,“ řekl po jednání státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař.
Ministři dále pokračovali v přípravách na zasedání Evropské rady, které se uskuteční ve dnech 28. a 29. června. Během zasedání prodiskutovali návrhy závěrů Evropské rady v oblastech migrace, bezpečnosti a obrany, pracovních příležitostí, ekonomického růstu a konkurenceschopnosti, a rovněž zhodnotili plnění závazků vyplývajících z předchozích závěrů Evropské rady z března 2018.
V rámci procesu evropského semestru Rada schválila integrované doporučení pro jednotlivé členské státy EU, které bude nyní předáno Evropské radě ke schválení. Ministři dále přezkoumali stav implementace interinstitucionální dohody o zdokonalení tvorby právních předpisů.
Během pracovního oběda si ministři vyměnili názory na návrh Víceletého finančního rámce (MFF, Multiannual Financial Framework) na léta 2021 až 2027. Diskuse se zaměřila na navrhovanou strukturu rozpočtu a na možnosti zvýšení jeho flexibility.
Následně proběhlo slyšení Polska dle čl. 7 odst. 1 Smlouvy o EU o respektování právního státu v souvislosti s prováděnou justiční reformou. Polsko prezentovalo obsah a cíl své justiční reformy a zdůraznilo, že přijalo řadu opatření v návaznosti na doporučení EK. Během diskuze mohly členské státy EU položit Polsku dvě otázky týkající se stanovených problematických oblastí této reformy. ČR podporuje princip právního státu a nezávislou justici chápe jako klíčový prvek demokracie. Zároveň podporujeme pokračování dialogu mezi Polskem a členskými státy.
V rámci zasedání Rady GAC50 informoval hlavní vyjednavač EU Michel Barnier ministry o aktuálním stavu jednání se Spojeným královstvím o vystoupení z EU. Od březnové Evropské rady dle čl. 50 SEU bylo dosaženo pouze velmi omezeného pokroku v rámci jednání o dohodě o vystoupení. S tímto hodnocením se ztotožnili i ministři, kteří v diskuzi zdůraznili, že je třeba dojednat všechny otevřené otázky, aby dohoda mohla být uzavřena. Mezi nejpalčivější a politicky nejcitlivější témata patří především kontrola provádění dohody a řešení sporů („governance“), a dále nalezení takového uspořádání na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které umožní vyhnout se znovuobnovení „tvrdé hranice“ (tzv. backstop). Nedostatek pokroku je přičítán nejasným či nekompletním pozicím prezentovaným dosud ze strany UK. Panuje shoda na tom, že v následujících měsících je třeba práce akcelerovat.
Rada projednala také přípravu nadcházející Evropské rady dle čl. 50 SEU (Smlouva o Evropské unii). V tomto kontextu projednala návrh závěrů, které mají být na summitu přijaty. Vyjadřují znepokojení nad pomalým pokrokem v jednání o dohodě o vystoupení. Pokud jde o rámec budoucího vztahu mezi EU a UK, návrh dále uvádí, že od UK očekávají lídři realistické pozice. Návrh také zdůrazňuje nutnost, aby všichni aktéři zintenzivnili přípravu na všechny možné scénáře.
Od posledního zasedání Rady pro obecné záležitosti dle čl. 50 konané v půli května 2018 vyjednavači Spojeného království a EU absolvovali řadu schůzí a uspořádali tři kola rozhovorů: od 22. do 24. května 2018, od 5. do 8. června 2018 a od 19. do 20. června.
Dne 19. června 2018 předložili vyjednavači společné prohlášení o nejnovějších dosažených pokrocích ve vyjednávání. Společné prohlášení uvádí nově přidané části dohody o vystoupení Spojeného království z EU, které již byly dohodnuty, vč. částí o Euratomu, zboží uváděného na trh, cel, duševního vlastnictví, probíhající soudní spolupráce a veřejných zakázek.