česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Rada GAC o novém víceletém rozpočtu EU a o přípravě Evropské rady

V úterý 19. března proběhlo v Bruselu zasedání Rady pro obecné záležitosti (GAC). Ministři a státní tajemníci členských států EU diskutovali zejména o finančním rámci na léta 2021-2027 a přípravě březnové Evropské rady. Českou delegaci vedla státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková.

V debatě o finančním rámci EU na léta 2021-2027 bylo zdůrazněno, že konkrétní dohody by bylo dobré dosáhnout do podzimu 2019. ČR podpořila pokrok v projednávání sektorové legislativy s důrazem na to, aby podobného pokroku bylo dosaženo co nejdříve i v oblasti koheze a společné zemědělské politiky. Diskutovalo se také o financování klimatické politiky a hledání rovnováhy mezi ambiciózními cíli a realistickým přístupem.

Dalším důležitým tématem v oblasti víceletého rozpočtu EU bylo financování zvládání migrace. „Česká republika klade důraz na preventivní opatření k řešení příčin migrace a na podporu, která by měla směřovat do zemí původu migrace i do tranzitních zemí. Připomínáme význam podpory zemím EU, do kterých migrace primárně směřuje. Důležitá je také rovnováha mezi prostředky určenými na vnitřní a vnější aspekty migrace“, uvedla k tomuto tématu státní tajemnice Milena Hrdinková.


Ministři projednali stav příprav březnové Evropské rady, která se zaměří na tematiku zaměstnanosti, růstu a konkurenceschopnosti, ale i na klimatickou politiku a vnější vztahy EU. V souvislosti s blížícími se volbami do Evropského parlamentu a s potřebou jejich řádného zajištění vyzve nadcházející Evropská rada též k posílení koordinace v boji proti dezinformacím.

Rada GAC projednala zprávu o příspěvcích Rady týkajících se evropského semestru 2019 i návrh doporučení týkající se hospodářské politiky eurozóny. Zpráva bude nyní postoupena ke schválení Evropské radě, která proběhne v Bruselu ve dnech 21. a 22. března 2019.

Rada se dnes rovněž dohodla na částečném obecném přístupu k návrhu nařízení, kterým se zřizuje nástroj předvstupní pomoci na období 2021-2027. EU bude i nadále podporovat proces přistoupení a pomáhat partnerům při přípravě na budoucí členství v EU.