
Rada GAC o novém finančním rámci, přípravě Evropské rady i stavu právního státu v Polsku a v Maďarsku
19.02.2019 / 17:36 | Aktualizováno: 19.02.2019 / 19:45
V úterý 19. února proběhlo v Bruselu zasedání ministrů pro evropské záležitosti v rámci Rady pro obecné záležitosti (GAC). Ministři diskutovali o finančním rámci na léta 2021-2027, projednali agendu březnové Evropské rady a hovořili o situaci v oblasti právního státu v Polsku i v Maďarsku. Pracovní oběd byl věnován diskusi o dokumentu EK pod názvem „Směřování k udržitelné Evropě do roku 2030“. Českou delegaci vedla státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková.
V politické debatě o finančním rámci EU na léta 2021-2027 panovala shoda na tom, že konkrétní dohody je třeba dosáhnout do podzimu 2019. Jednotlivé země zopakovaly v rozpravě své klíčové priority. ČR podporuje rumunské předsednictví v Radě EU v další práci na vyjednávacím balíčku tak, aby pro červnovou Evropskou radu (ER) byla připravena upravená a zjednodušená verze a aby balíček zároveň obsahoval všechny varianty, které jsou podporovány více členskými státy. V rámci červnové ER by měla již být diskutována konkrétní čísla. „Česká republika opakovaně podporuje vyšší pravomoci pro členské státy při rozdělování kohezních prostředků na základě jejich vlastních potřeb a priorit“, řekla k tomuto tématu státní tajemnice Milena Hrdinková.
Ministři dále projednali stav příprav březnové Evropské rady a komentovali návrh agendy jednání, který bude zahrnovat tematiku zaměstnanosti, růstu a konkurenceschopnosti, ale také klimatickou politiku, vnější vztahy a v neposlední řadě i boj proti dezinformacím s ohledem na řádné zajistění svobodných voleb do Evropského parlamentu.
Během pracovního oběda ministři diskutovali o „udržitelné Evropě do r. 2030“ v návaznosti na diskusní dokument vydaný Evropskou komisí v závěru ledna 2019. Tento dokument podle státní tajemnice Mileny Hrdinkové obsahuje řadu elementů, které lze podpořit. „Například použití nástrojů lepší regulace při zahrnutí Cílů udržitelného rozvoje do politik EU je podnětem, který by se měl stát součástí připravovaných závěrů Rady“, doplnila státní tajemnice Hrdinková.
V odpolední části zasedání se ministři zabývali problematikou stavu právního státu v Maďarsku, přičemž skupina vystoupivších členských států se vyslovila pro pokračování řízení dle čl. 7 Smlouvy o EU. V souvislosti se situací v Polsku pak EK konstatovala, že i nadále přetrvávají její obavy ohledně některých aspektů justiční reformy.