česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SZ ČR při EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Rada GAC ke konferenci o budoucnosti Evropy a k víceletému finančnímu rámci

V úterý 28. ledna 2020 zasedala v Bruselu Rada pro obecné záležitosti, která diskutovala o konceptu Konference o budoucnosti Evropy a rovněž o víceletém finančním rámci EU na léta 2021-2027. Českou delegaci vedla státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková.

V úvodní části jednání seznámilo chorvatské předsednictví v Radě EU zástupce členských států s prioritními oblastmi svého programu. Těmi bude Evropa, která se rozvíjí; Evropa, která spojuje; Evropa, která chrání a Vlivná Evropa. Zvláštní důraz bude předsednictví klást na politiku rozšíření EU a ochranu životního prostředí. Důležitým tématem následujících šesti měsíců bude i vyjednávání o novém víceletém finančním rámci.

Dalším bodem jednání byla diskuze ke Konferenci o budoucnosti Evropy, která je jednou ze šesti hlavních priorit nové Evropské komise. Konference by měla být zahájena v květnu 2020 a měla by trvat dva roky. Jejím cílem bude zapojit občany a všechny důležité aktéry do diskuze o fungování a budoucnosti Evropské unie. „Souhlasíme, že občané by měli být pokud možno co nejvíce součástí diskuze k tomuto tématu. Jejich názory by měly být respektovány a jejich návrhy by měly být náležitě zváženy. Je důležité zachovat rovnováhu mezi třemi hlavními institucemi EU a držet se rolí, které jim podle primárního práva náleží“, řekla k tomuto tématu státní tajemnice Milena Hrdinková.

V politické rozpravě o víceletém finančním rámci EU na období 2021-2027, která proběhla formou pracovního oběda, informovalo úvodem předsednictví o aktuálním stavu ve vyjednávání jednotlivých kapitol, které reflektují klíčové politické priority EU, kterými jsou např. koheze, zemědělství, migrace a bezpečnost, ochrana klimatu či podpora výzkumu, inovací a digitální ekonomiky. „Časový rámec vyjednávání je klíčový a oproti minulým obdobím máme již dnes určité zpoždění. Podporujeme úsilí předsedy Evropské rady a chorvatského předsednictví  dosáhnout dohody co nejdříve, na klíčových prioritách však musíme trvat. Je nutné dosáhnout vyváženého kompromisu, který členským státům umožní financovat priority na kterých se shodnou“, uvedla státní tajemnice Hrdinková.