
Rada GAC k přípravě Evropské rady, k rozšíření EU a k budoucím vztahům mezi EU a Spojeným královstvím
25.02.2020 / 18:52 | Aktualizováno: 25.02.2020 / 18:58
V úterý 25. února 2020 proběhla v Bruselu Rada pro obecné záležitosti, která se věnovala přípravě nadcházející Evropské rady, rozšíření EU či vztahům mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím. Českou delegaci vedla státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková.
V úvodní části jednání ministři hovořili o přípravě nadcházejícího zasedání Evropské rady. Březnové setkání lídrů zemí EU se bude věnovat posilování ekonomické základny EU, digitální ekonomice, politice rozšíření Unie či vnějším vztahům.
„Česká republika klade důraz na diskusi o jednotném vnitřním trhu, který je základem silné ekonomiky EU. Věříme, že zásadními předpoklady pro posílení konkurenceschopnosti a zajištění pokračování ekonomického růstu EU je plně funkční a digitální vnitřní trh a robustní průmyslová politika. Pokud má vnitřní trh zůstat zdrojem růstu a příležitostí pro občany i podnikatele a zdrojem konvergence mezi členskými státy, musí se i nadále přizpůsobovat novému vývoji a novým výzvám. Vnitřní trh musí být v souladu se všemi relevantními politikami a musí také dojít k odstranění všech zbývajících bariér, zejména v oblasti služeb.“, řekla státní tajemnice Milena Hrdinková v rozpravě k tomuto tématu.
Dalším tématem Rady pro obecné záležitosti byly vztahy mezi Evropskou unií a Spojeným královstvím. Rada schválila mandát, se kterým může vyjednavač EU Michel Barnier vstoupit do jednání o novém partnerství mezi EU a UK.
„Děkuji Michelovi Barnierovi a jeho týmu za práci, kterou odvedli na přípravě návrhu směrnic. Stejně tak děkuji Generálnímu sekretariátu Rady a pracovní skupině za jejich vstupy v průběhu posledních několika týdnů. Dosáhli jsme konstruktivního kompromisu, který našemu vyjednávacímu týmu poskytne dostatečný manévrovací prostor. Není překvapením, že dobře fungující ekonomické partnerství bez bariér je pro Českou republiku klíčovou prioritou“, uvedla státní tajemnice Milena Hrdinková.
Komisař pro sousedství a rozšíření O. Varhélyi prezentoval návrhy Evropské komise, které by měly vést k posílení a zefektivnění přístupového procesu. V tomto kontextu většina ministrů zdůraznila potřebu konečně zahájit přístupové rozhovory se Severní Makedonií a Albánií. Tento krok Komise v minulosti opakovaně doporučila, avšak doposud se mezi členskými státy EU nepodařilo nalézt shodu. Pozitivní rozhodnutí by mělo být učiněno ještě před summitem EU se zeměmi západního Balkánu, který proběhne v květnu 2020.