česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SZ ČR při EU, Brusel
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Rada GAC50 o stavu vyjednávání se Spojeným královstvím a přípravě zasedání ER dle čl. 50

Večerní zasedání Rady GAC50 se věnovalo aktuálnímu stavu  vyjednávání se Spojeným královstvím o jeho vystoupení z EU a přípravě zasedání Evropské rady dle čl. 50 SEU dne 18. říjnu k témuž tématu. Českou delegaci vedl velvyslanec a stálý představitel ČR při EU Jakub Dürr (na snímku vlevo).



Hlavní vyjednavač EU Michel Barnier informoval ministry o posunu v jednání se Spojeným královstvím o jeho vystoupení z EU, ke kterému došlo od posledního zasedání Rady v červenci. Evropská komise jednala se Spojeným královstvím i během tradiční srpnové přestávky v práci evropských institucí s cílem dosáhnout shody na dalších částech dohody o vystoupení. Dle Michela Barniera se podařilo dosáhnout porozumění o zbývajících technických tématech jako je ochrana osobních údajů vyměněných před datem brexitu či u přístupu Spojeného království do unijních databází v rámci policejní a justiční spolupráce, která budou nyní přetavena do právního textu.

To však neznamená, že je dohoda hotova. Stále zbývají nejpalčivější a politicky nejcitlivější témata jako kontrola provádění dohody a řešení sporů („governance“), ochrana zeměpisných značení a zejména nalezení takového uspořádání na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které umožní vyhnout se znovuobnovení „tvrdé hranice“ (tzv. backstop). Dle hodnocení Michela Barniera bude právě Irsko posledním tématem, které bude třeba s UK později během podzimu dojednat.

Členské státy včetně ČR plně podpořily vyjednavače a jeho zhodnocení situace s tím, že dosažení dohody je naším prvořadým cílem, abychom se vyhnuli chaotickému brexitu. Současně je třeba, aby dohoda o vystoupení obsahovala právně operativní text backstopu pro vyřešení irské hranice.
 
Druhou stranu mince v jednání se Spojeným královstvím představují diskuze o rámci budoucích vztahů. Součástí dohody o brexitu by totiž měla být i právně nezávazná politická deklarace k rámci budoucího vztahu, na níž se bude pracovat v nacházejících týdnech. Britové na počátku léta předložili tzv. bílou knihu zakotvující vizi jednak obchodní a ekonomické spolupráce, tak té v oblasti vnitřní a vnější bezpečnosti. Proběhnuvší debaty mezi oběma stranami se pak zaměřily na hledání styčných bodů mezi pozicí EU tak, jak byla definována březnovými pokyny Evropské rady dle čl. 50 SEU (Smlouva o EU), a právě bílou knihou.

Michel Barnier konstatoval širokou shodu u témat, jako je bezpečnostní partnerství, zopakoval však silné výhrady k navrhovanému ekonomickému modelu, který by byl pro EU nevýhodný politicky, strategicky, jakož i z hlediska konkurenceschopnosti evropských podniků. Připomenul také, že celkové zhodnocení situace v jednání o brexitu přednese na neformálním summitu v Salzburgu dne 20. září 2018, kde se od lídrů očekává právě diskuze o podobě a formě budoucího politického prohlášení.