
Rada FAC pro rozvoj k Agendě 2030, klimatu, k Sahelu a k vnějším finančním nástrojům EU
16.05.2019 / 21:08 | Aktualizováno: 17.05.2019 / 18:55
Jednání Rady pro zahraniční věci (FAC) ve formátu ministrů pro rozvoj se ve čtvrtek 16. května 2019 zaměřilo na roli EU v implementaci Agendy 2030 a klimatické změny, na téma mládeže v kontextu rozvojové problematiky a na oblast Sahelu. Na neformálním pracovním obědě byla diskutována architektura vnějších finančních nástrojů EU. Komise rovněž stručně informovala o stavu jednání o obnově dohody o spolupráci mezi EU a zeměmi Afriky, Karibiku a Pacifiku. Vedoucím české delegace byl velvyslanec v Politickém a bezpečnostním výboru EU Tomáš Szunyog.
Diskusní bod k Agendě 2030 byl na program zařazen s ohledem na blížící se Politické fórum na vysoké úrovni pro udržitelný rozvoj pořádaném pod záštitou OSN v New Yorku. EU zde v rámci dobrovolného přezkumu plnění cílů udržitelného rozvoje představí zprávu k implementaci závazků v rámci EU.
Dále se diskuse ministrů zabývala propojením Agendy 2030 OSN a otázek změny klimatu. Členské státy se shodly na nutnosti mobilizovat potenciál soukromých prostředků a posílit veřejnou diplomacii s cílem získat veřejnou podporu udržitelného rozvoje a multilateralismu. ČR zdůraznila význam Cíle udržitelného rozvoje č. 16 „Mír, spravedlnost a silné instituce“ pro EU.
K tématu Mládež a rozvoj se jednání jako host zúčastnila vyslankyně generálního tajemníka OSN pro mládež Jayathma Wickramanayake. Mezi ní a členskými státy proběhla výměna názorů na možnosti posílení participace mladých lidí na procesech rozhodování i ke specifickým potřebám mladých lidí v rozvojových zemích jako je vzdělávání, sexuální a reprodukční práva žen a dívek a otázky ekonomické participace mladých lidí.
Jednání ve formátu pro rozvoj k Sahelu navazovalo na předchozí jednání v rámci FAC ve formátu ministrů zahraničí (13. 5.) a ve formátu ministrů obrany (14.5.). Diskuse se zaměřila na to, jak propojit specifické výzvy regionu v politické, bezpečnostní i rozvojové a humanitární oblasti. Členské státy se shodly v potřebě zachovat stávající finanční i politické nástroje a strategie a pracovat na co nejúčinnější koordinaci těchto nástrojů. ČR zdůraznila propojení úsilí v oblasti bezpečnostní s humanitárně-rozvojovou podporou pro stabilizaci Sahelu. Informovala o Strategii ČR na podporu stabilizace a rozvoje zemí Sahelu pro období 2018 – 2021 a o svých aktivitách v regionu.
Na pracovním obědě se ministři v návaznosti na vystoupení představitele Evropské investiční banky a Evropské komise zabývali tématem budoucí architektury vnější finančních nástrojů EU, k níž budou nadále probíhat jednání v rámci přípravy nového Víceletého finančního rámce Unie.