česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SZ ČR při EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Rada FAC k Afghánistánu, Súdánu i k situaci v Zálivu

V pondělí 11. listopadu 2019 zasedala v Bruselu Rada pro zahraniční věci. Ministři nejdříve hovořili o aktuálních zahraničněpolitických otázkách. Následně jednali o Afghánistánu, situaci v Zálivu a v Íránu, včetně plnění závazků v rámci dohody o íránském jaderném programu (Joint Comprehensive Plan of Action, JCPOA), a o aktuálním politickém a ekonomickém vývoji v Súdánu. Českou delegaci vedl velvyslanec a stálý představitel ČR při EU Jakub Dürr.


V úvodu zasedání ministry zahraničí zemí EU informovala Vysoká představitelka Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federica Mogherini o situaci v Bolívii, Venezuele a v Sýrii.

V debatě o Afghánistánu ministři ocenili konání prvního kola prezidentských voleb v závěru září. EU očekává, že v nejbližších dnech budou zveřejněny předběžné výsledky a všichni aktéři budou tyto výsledky respektovat. ČR společně s ostatními členskými státy podporuje brzké obnovení rozhovorů mezi Spojenými státy a Tálibánem a zahájení národního dialogu za účasti afghánské vlády. Základem pro aktivity EU zůstává pětibodový plán EU a závěry Rady z dubna 2019. EU hodlá své aktivity nadále koordinovat s USA i s NATO.

Ministři dále jednali o situaci v Zálivu. Hovořili jak o celkové bezpečnostní situaci v regionu a o možnostech pro deeskalaci současného napětí, tak o nejnovějším oznámení ze strany íránského prezidenta Rúháního ohledně dalšího snižování plnění závazků dle JCPOA. Toto oznámení považuje EU za velmi znepokojivé.

ČR plně podporuje pokračující diplomatické úsilí EU a zejména E3 (Německo, Francie, Velká Británie), tedy evropských signatářů JCPOA. ČR také vítá náznaky regionálního diplomatického úsilí o snížení napětí. Přestože toto úsilí nebude mít přímý dopad na JCPOA, může napomoci snížit riziko regionálního incidentu, který by mohl mít přímý vliv na bezpečnost Evropy.

V rámci pracovního oběda se ministři setkali s premiérem Súdánu Abdallou Hamdokem a jednali s ním o plánech nové súdánské vlády, která vznikla na základě politické dohody mezi opozicí a ozbrojenými složkami. Ministři ocenili pozitivní vývoj v zemi po podepsání ústavní dohody. Pro další rozvoj a stabilitu bude nyní země potřebovat kromě jiného i finanční pomoc. Dnes proto ministři debatovali o tom, jaké konkrétní kroky může udělat EU a členské státy.

 

Sledujte nás také na twitteru.