česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Rada EPSCO o sociálním zabezpečení, evropském semestru či dopadech digitalizace a automatizace

Ve čtvrtek 21. června 2018 se v Lucemburku uskutečnilo řádné zasedání Rady EU pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (EPSCO). Českou republiku zde zastupoval náměstek ministryně práce a sociálních věcí Petr Hůrka. Rada dosáhla dohody nad nařízením o koordinaci systémů sociálního zabezpečení, směrnicí o transparentních a předvídatelných pracovních podmínkách a směrnicí o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem. Schválena byla rovněž doporučení Rady pro jednotlivé členské státy včetně ČR.


Návrh revize nařízení o koordinaci systémů sociálního zabezpečení reaguje na vývoj judikatury Soudního dvora EU a potřebu zlepšit spolupráci mezi členskými státy. Z pohledu ČR je výsledný text přijatelným kompromisem. ČR odmítla, aby nařízení obsahovalo možnost rozdílné výše rodinných dávek vyplácených na děti žijící mimo členský stát, kde pracují jejich rodiče. „V rámci jednání o revizi směrnice o vysílání pracovníků jsme slyšeli mnoho o nutné férovosti fungování vnitřního trhu. Akceptovali jsme princip stejné odměny za stejnou práci na stejném místě, přestože to pro nás nebylo jednoduché. Podle našeho názoru je zavedení jakékoli formy indexace sociálních dávek v rozporu právě s tímto základním principem rovného zacházení s migrujícími pracovníky a jejich rodinami“, řekl na jednání náměstek Hůrka. V reakci na žádost Lucemburska na sedmileté přechodné období pro aplikaci kapitoly o dávkách v nezaměstnanosti byl kvalifikovanou většinou hlasů schválen kompromis v celkové délce 5 let s možností po 3 letech požádat o prodloužení o další 2 roky.

Návrh směrnice o transparentních a předvídatelných pracovních podmínkách obsahuje rozšíření a zpřesnění informačních povinností zaměstnavatele vůči zaměstnancům ohledně podmínek zaměstnání a pracovních podmínek a zavádí některá nová práva zaměstnanců, např. omezení maximální délky zkušební doby. Obecný přístup Rady byl schválen v podobě, kterou ČR podporovala a která dává členským státům pravomoc definovat ve svém právním řádu závislou práci s přihlédnutím ke specifikům jejich trhu práce.

Návrh směrnice o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem zavádí minimální standardy pro rodičovskou a otcovskou dovolenou a pečovatelské volno, zavádí právo požádat o pružné uspořádání pracovní doby při péči o dítě apod. Schválený kompromisní text, který zohlednil i dodatečný požadavek některých zemí na zkrácení placené nepřenositelné části rodičovské dovolené na 1,5 měsíce z původně navržených 2 měsíců a na doplnění definice otcovské dovolené, byl pro ČR přijatelný.Všechny uvedené návrhy budou nyní předmětem vyjednávání s Evropským parlamentem.

V rámci bodu věnovanému tzv. Evropskému semestru Rada schválila nové Hlavní směry politik zaměstnanosti členských států, do kterých se promítá řada principů Evropského pilíře sociálních práv. Doporučení Rady přijaté v rámci evropského semestru ekonomického řízení vyzývá ČR mimo jiné ke zlepšení dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí, zejména důchodového systému, resp. k podpoře zaměstnávání žen, osob s nízkou kvalifikací a osob se zdravotním postižením, mimo jiné zvýšením účinnosti aktivních politik na trhu práce.

Rada přijala závěry o budoucnosti práce reagující na všestranné dopady digitalizace a automatizace na trh práce a potřebu přizpůsobování dovedností těmto dopadům v průběhu celého životního cyklu. Přijala také závěry k integrovanému přístupu u politik péče o děti v raném věku jakožto nástroji pro snížení chudoby a podporu sociálního začleňování. To zahrnuje přístup k adekvátním zdrojům a k dostupným kvalitním službám a investice do vzdělávání již v raném věku, neboť ty mají pozitivní efekt v prevenci před budoucí chudobou, v úspěšnosti celoživotního učení a v inkluzi a budoucí zaměstnatelnosti dětí.

Při finálním formálním schvalování revize směrnice o vysílání pracovníků ČR důrazně připomněla, že dohoda nad touto revizí byla před několika měsíci podpořena Českou republikou pod podmínkou a po dohodě, že pro sektor silniční dopravy budou podmínky vysílání pracovníků upraveny tak, aby umožnily fungování tohoto sektoru na vnitřním trhu bez nepřiměřených a protekcionistických překážek. Apelovala na ostatní státy a zejména na dálku na Evropský parlament, aby při schvalování této speciální úpravy byla dodržena tehdejší dohoda.