česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Schůzka velvyslance s europoslanci se zaměřila na rozpočet EU

Kdy: 25.09.2012, Kde: Brusel

Velvyslanec ČR při EU Martin Povejšil prodiskutoval s českými europoslanci připravovaný finanční rámec EU, bankovní unii i hlavní témata kyperského předsednictví.

Sedmiletý finanční rámec Evropské unie na léta 2014-2020, opatření související s avizovaným vznikem takzvané bankovní unie i priority, které si pro své předsednictví v Radě EU stanovil Kypr. To byla témata, která dominovala 25. září 2012 prvnímu setkání stálého představitele ČR při EU, velvyslance Martina Povejšila, s českými poslanci Evropského parlamentu. Europoslanci se také dotkli souvislostí přijetí zákazu vývozu alkoholu z ČR do zemí EU a vnímání tohoto mimořádného opatření ze strany ostatních zemí EU a Evropské komise.

Jaká je strategie ČR před očekávaným vyvrcholením vyjednávání o finančním rámci EU na léta 2014-2020 na listopadovém mimořádném zasedání Evropské rady? Jakým způsobem jsou do vyjednávání zapojeni představitelé Evropského parlamentu? V jakých oblastech lze nakonec očekávat krácení výdajů a na úkor jakých politik? To jsou jen některé z dotazů, na které musel velvyslanec Povejšil reagovat.

Taktéž téma vzniku bankovní unie, jímž se bude zabývat říjnová a následně i prosincová Evropská rada, vyvolalo řadu dotazů ohledně postoje ČR k jednotlivým dílčím návrhům Komise. Vedle již několik měsíců známých návrhů na zavedení centralizovaného výkonu dohledu systémově důležitých evropských bank či na ustanovení systému společného pojištění vkladů byly prodiskutovány i poslední návrhy Komise z 12. září 2012 doplňující celkovou mozaiku bankovní unie. Diskuse se také dotkla očekávaného časového harmonogramu schválení těchto opatření a míry zapojení nečlenských zemí eurozóny do tohoto připravovaného systému.

Závěrem pak ještě proběhla krátká diskuse k tradičnímu tématu vízové nereciprocity s Kanadou. Diskutující se shodli na tom, že je třeba odlišovat bilaterální vztahy ČR-Kanada od evropské dimenze této problematiky v souvislosti s projednáváním revize nařízení 539/2001, které je klíčovým instrumentem evropské vízové politiky. V této souvislosti byla oceněna vynikající úroveň spolupráce Stálého zastoupení ČR při EU a českých europoslanců.

Další setkání velvyslance Povejšila s českými členy europarlamentu je naplánováno na 6. listopadu 2012.