Program Erasmus slaví 25. narozeniny
31.01.2012 / 01:00
Nejoblíbenější a nejznámější program EU má do budoucna rozšířit svůj rozpočet i aktivity.
Letos uplyne 25 let od zahájení programu Erasmus, který je zaměřen na výměny vysokoškolských studentů. Oslavy, které se nesou v duchu hesla „Erasmus mění životy a rozšiřuje obzory již čtvrt století“, zahájila komisařka pro vzdělávání Androulla Vassiliou během konference, která se konala dne 30. ledna 2012 v Bruselu. Její účastníci hodnotili dopad programu a diskutovali o jeho budoucnosti.
Od roku 1987 díky programu Erasmus strávily část svého studia nebo pracovní stáž v zahraničí na tři miliony vysokoškolských studentů z Evropské unie. Cílem programu je podporovat realizaci Evropského prostoru vysokoškolského vzdělávání a posilovat přínos vysokoškolského vzdělávání a dalšího odborného vzdělávání k inovačnímu procesu. Rozmanité aktivity programu Erasmus jsou určeny nejenom studentům, kteří si přejí studovat nebo pracovat v zahraničí, ale i profesorům a dalším pracovníkům, dokonce i z podnikové sféry, kteří chtějí vyučovat v zahraničí, a vysokoškolským pedagogickým pracovníkům, kteří mají zájem o vzdělávání v zahraničí. Program navíc podporuje spolupráci vysokoškolských institucí formou intenzivních programů, akademických sítí a multilaterálních projektů a spolupráci vysokoškolských institucí s podniky.
Významný vliv programu Erasmus na hospodářský růst a zaměstnanost ocenil i předseda Evropské komise José Manuel Barroso. Ten řekl, že podporou kvalitní výuky a moderního systému vysokoškolského vzdělávání s úzkými vztahy mezi akademickou obcí a zaměstnavateli Erasmus pomáhá vyrovnat nesoulad v nabídce a poptávce po dovednostech.
„Erasmus je jedním z velkých úspěchů Evropské unie – je jejím nejznámějším a nejoblíbenějším programem,“ uvedla komisařka pro vzdělávání Androulla Vassiliou a dodala, že výměnné pobyty v rámci programu dávají studentům možnost, aby si zlepšili znalost cizích jazyků a rozvíjeli dovednosti, které zlepší jejich vyhlídky na zaměstnání.
Komisařka dále uvedla, že poptávka po stážích v mnoha zemích výrazně přesahuje dostupné zdroje. To je jedním z důvodů, proč chce Komise možnosti studijních a vzdělávacích příležitostí v zahraničí rozšířit v rámci nového programu v oblasti vzdělávání, odborné přípravy, mládeže a sportu na léta 2014 – 2020, který ponese jméno Erasmus pro všechny.
Komise zveřejnila jeho návrh 23. listopadu 2011. Nový program by měl sloučit stávající programy v oblasti vzdělávání a odborné přípravy (Comenius, Erasmus, Leonardo da Vinci, Grundtvig, Průřezový program, Jean Monnet), program Mládež v akci a mezinárodní programy v oblasti vysokoškolského vzdělávání (včetně programu Erasmus Mundus, Tempus, Alfa či Edulink). Jeho součástí bude i podprogram pro sport. Návrh je v současnosti projednáván Radou a Evropským parlamentem.
Foto: EK