
Pravidla pro velkoobchodní roaming na Radě TTE
02.12.2016 / 16:47 | Aktualizováno: 02.12.2016 / 23:07
Náměstek Bártl zastupoval ČR na jednání Rady U pro telekomunikace, které proběhlo 2. prosince 2016 v Bruselu. ČR podpořila přijetí obecného přístupu k návrhu nařízení o pravidlech pro velkoobchodní roamingové trhy, které patřilo k hlavním tématům Rady.
Ministři členských zemí EU zodpovědní za oblast telekomunikací se na svém pravidelném zasedání v Bruselu shodli na podobě nařízení, které stanovuje pravidla pro velkoobchodní roamingové trhy. Tato předloha je klíčovým mezikrokem pro odstranění roamingových poplatků v rámci celé EU, ke kterému má dojít k 15. červnu 2017. „Předložený návrh postupného snižování velkoobchodního cenového stropu za datové služby představuje pro Českou republiku rozumné řešení, které jsme mohli podpořit“, přiblížil českou pozici náměstek Bártl.
Dalším bodem jednání ministrů byla rozsáhlá politická debata k revizi regulačního rámce pro elektronické komunikace. Jedná se o jednu z klíčových iniciativ Strategie EU pro jednotný digitální trh. Od posledního přezkumu regulačního rámce pro elektronické komunikace v roce 2009 se toto odvětví značně rozvinulo a zvýšil se jeho význam v rámci digitální ekonomiky. Vývoj odvětví přinesl mimo jiné i dříve neznámé typy účastníků trhu, jako jsou např. tzv. poskytovatelé služeb over-the-top (OTT), kteří nabízejí širokou škálu aplikací a služeb, včetně komunikačních služeb prostřednictvím internetu, a zároveň soutěží s tradičními poskytovateli telekomunikačních služeb. Zároveň se zvýšila poptávka po vysoce kvalitním připojení k internetu a vzrostl počet a popularita služeb v oblasti internetového obsahu, jako jsou cloud computing, internet věcí, komunikace mezi stroji atd. „Odvětví elektronických komunikací je v současnosti pro celou digitální ekonomiku a společnost klíčové. Evropská unie proto musí mít nastaveny podmínky pro zajištění své budoucí celosvětové konkurenceschopnosti a prosperity“, uvedl náměstek Bártl.
Česká republika dále podpořila návrh částečného obecného přístupu k návrhu nařízení, pokud jde o podporu připojení k internetu v místních komunitách, tzv. iniciativa WiFi4EU. Záměrem je podporovat poskytování bezplatného přístupu k internetu prostřednictvím WiFi občanům ve veřejném prostoru např. na úřadech, v knihovnách, zdravotnických střediscích, muzeích, veřejných parcích a na náměstích. Tato iniciativa počítá s rozpočtem 120 milionů EUR. Formou poukázek na nákup a instalaci vybavení pro WiFi má přispět k zavedení internetového připojení ve veřejných prostorách pro přibližně 6000 – 8000 obcí v EU.
Rada se také zabývala dosavadním průběhem a výsledky projednávání návrhu nařízení o službách přeshraničního dodávání balíků a vzala na vědomí předloženou zprávu o pokroku.
Očekávaná evropská iniciativa k volnému toku dat byla hlavním tématem pracovního oběda ministrů. Jedním z hlavních předpokládaných cílů této iniciativy je omezení neodůvodněného požadavku geografické lokalizace při ukládání dat: „Česká republika patří k těm členským státům, pro které je volný tok dat v zásadě pátou svobodou vnitřního trhu a je také základním předpokladem pro budoucí rozvoj digitální ekonomiky. Jakékoliv neoprávněné požadavky na uchovávání dat jsou jasnou překážkou pro hladké fungování vnitřního trhu“, zdůraznil náměstek Bártl. Česká republika se společně s dalšími 13 státy připojila k dokumentu na podporu volného toku dat, který byl odsouhlasen na pracovní snídaně ministrů skupiny stejně smýšlejících států ještě před vlastním zasedáním Rady EU pro telekomunikace.