česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: GSR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Náměstek Nantl v Bruselu o možnostech zlepšení přístupu žen do technických oborů a posilování role mládeže při vytváření politik

Jak motivovat více talentovaných žen k zájmu o technické obory a jakými opatřeními můžeme ženy se zájmem o STEAM obory podpořit? Jak posílit roli mladých lidí jako v rozhodovacích procesech? Nebo jak zajistit bezpečné prostředí ve sportu? To jsou témata diskutovaná ministry na zasedání Rady pro vzdělávání, mládež, kulturu a sport ve dnech 23. a 24. listopadu v Bruselu, kde Českou republiku zastupuje náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy Jiří Nantl.

V průběhu čtvrtku a pátku probíhá v Bruselu jednání Rady pro vzdělávání, mládež, kulturu a sport. V průběhu dopoledne ministři schválili dva dokumenty zaměřené na posílení digitálního vzdělávání a k podpoře evropských hodnot a demokratického občanství

Hlavním tématem návazné politické diskuse bylo zapojení žen a dívek do vědy, techniky, inženýrství, umění a matematiky, tedy tzv. STEAM disciplín. Ministři se v rámci diskuse shodli, že v současném rychle se měnícím světě digitální a zelené tranzice s požadavky na nové, specifické dovednosti a kompetence, je větší zapojení dívek a žen do STEAM oboru nutností.

„Zajištění rovného přístupu k technickým oborům a odstraňování stereotypů je pro zvládnutí aktuálních společenských výzev klíčové již od raného věku. Jednostranný pohled v dnešním světě nefunguje, naopak mnohostranný pohled může přinášet nová řešení,“ uvedla komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež Iliana Ivanova.

Odpolední část prvního jednacího dne byla věnovaná mládeži. V této části Rada schválila závěry k podpoře komplexního přístupu mladých lidí k duševnímu zdraví a závěry na podporu zapojování mládeže do rozhodovacích procesů napříč politikami. Diskuse se obdobně zaměřila na roli mladých lidí v rozhodovacích procesech v Evropské unii, která nabývá s blížícími volbami do Evropského parlamentu na důležitosti. Z diskuse vyplynulo, že je zásadní mladé lidi nechat samotné vytvářet a vést vlastní debatu, do které by se měli tvůrci politik spíše zapojovat než ji vést.

Jsem rád, že Rada přijala důležité závěry k oblasti duševního zdraví mladých lidí. Jde o velké téma, které řešíme i v České republice a patří mezi priority vzdělávací politiky státu, na jejich naplnění musí spolupracovat různé resorty a také stát a územní samosprávy. S vládní zmocněnkyní pro lidská práva jsme domluveni, že k dalšímu posunu v této věci společně svoláme setkání s krajskými radními pro vzdělávání a sociální věci v počátku příštího roku,“ řekl v diskusi náměstek Nantl.

Jednání Rady bude pokračovat také v pátek 24. listopadu částí pro kulturu a sport věnovaným například zlepšování pracovních podmínek umělců nebo zajištění bezpečného prostředí ve sportu.

 

Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy