
Ministryně Marksová jednala v Lucemburku o vysílání pracovníků v silniční dopravě
24.10.2017 / 02:49 | Aktualizováno: 25.10.2017 / 15:11
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová dne 23. 10. 2017 jednala v Lucemburku, kde se zúčastnila zasedání Rady EU pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (Rada EPSCO). Předmětem diskusí byly revize směrnice o vysílání pracovníků v rámci poskytování služeb, revize nařízení o koordinaci systémů sociálního zabezpečení a Evropský pilíř sociálních práv. U všech tří návrhů se Radě podařilo dosáhnout shody.
Projednávání revize směrnice o vysílání pracovníků je dlouhodobě obtížné a citlivé. ČR kladla důraz především na zachování principu volného pohybu pracovníků a poskytování služeb na vnitřním trhu EU, který považuje za hlavní zdroj růstu a postupné ekonomické a sociální konvergence v rámci EU.
Na zasedání Rady bylo projednáno několik kompromisních návrhů, které se snažily přemostit názorové rozdíly členských států. Po dvanáctihodinovém maratonu se nakonec podařilo dosáhnout dohody. ČR se podařilo prosadit, že nová pravidla vysílání pracovníků se nebudou okamžitě vztahovat na vysílání v oblasti silniční dopravy. Aplikace revidované směrnice o vysílání pracovníků na sektor silniční dopravy bude odložena až do doby schválení specifické úpravy vysílání řidičů v rámci silničního balíčku.
EK při vyjednávání potvrdila, že směrnice pro vysílání pracovníků se nevztahuje na tranzit přes území členských států EU. Komise rovněž k aplikaci revize směrnice o vysílání pracovníků na dopravu vydala prohlášení, ve kterém se zavázala přistoupit k dalším krokům vůči členským státům EU v případě nepřiměřeného uplatňování současných pravidel vysílání na mezinárodní dopravu a kabotáž.
ČR během jednání prosazovala maximální transparentnost národních právních úprav a také to, aby byly vysílající firmy i jejich zaměstnanci před zahájením vyslání kompletně informováni o platných předpisech a kolektivních smlouvách upravujících pracovní a mzdové podmínky v hostitelské zemi. „Vysílající podniky musejí mít přístup k úplným informacím o svých povinnostech a nemohou být brány k zodpovědnosti za porušení pravidel, o kterých neměly dostatečné informace,“ uvedla na jednání ministryně Marksová. ČR dále úspěšně vyjednala odložení platnosti směrnice o 4 roky. Pokud jde o dlouhodobá vyslání, výsledným kompromisem je možnost vyslání až na dobu 18 měsíců.
Problematiky vysílání pracovníků a opatření k zamezení obcházení pravidel vysílání se dotkla i revize nařízení o koordinaci systémů sociálního zabezpečení. V rámci této revize byla upravena také otázka rovnosti nakládání s vysílanými občany z hlediska jejich přístupu k sociálním dávkám. I u této revize se podařilo nalézt shodu.
Rada schválila text Meziinstitucionální proklamace k Evropskému pilíři sociálních práv. Ten je souborem dvaceti sociálních principů a práv, o jejichž naplnění by členské státy měly usilovat při tvorbě a provádění svých sociálních politik v příští dekádě. Pilíř by měl přispět k posílení sociální dimenze a sociální konvergence v rámci EU. Finální podoba pilíře zohledňuje výhrady, které ČR v průběhu jeho projednávání vznesla, a to zejm. pokud se týče jeho přímé právní nezávaznosti. ČR kvitovala dosažení shody mezi všemi členskými státy. Meziinstitucionální proklamace proto nyní může být podepsána zástupci EK, EP a Rady dne 17. listopadu na sociálním summitu v Göteborgu.