
Ministři uctili památku obětí teroristických útoků v Paříži
17.11.2015 / 13:47 | Aktualizováno: 17.11.2015 / 17:51
Rada Evropské unie pro zahraniční věci (FAC) zasedala 16. listopadu 2015 v Bruselu. Mezi hlavní diskusní témata ministrů zahraničí zemí EU patřily migrace, situace v Sýrii a Blízkovýchodní mírový proces. Ministři rovněž uctili minutou ticha oběti teroristických útoků v Paříži. Českou republiku na zasedání zastupoval náměstek ministra zahraničních věcí Ivo Šrámek.
Úvodním tématem pravidelného zasedání šéfů diplomacií EU se staly teroristické útoky v Paříži, které se v Evropě řadí svým rozsahem a tragickými následky k nejhorším od útoku v Madridu v březnu 2004. Česká republika stejně jako další evropské země útoky důrazně odsoudila a vyjádřila solidaritu Francii. Ministři rovněž uctili památku obětí minutou ticha. Lucembursko, které Radě EU nyní předsedá, v reakci na události v Paříži svolává mimořádné zasedání Rady EU na úrovni ministrů vnitra, kteří zamíří do Bruselu v pátek 20. listopadu 2015.
Ministři zahraničí se věnovali aktuálnímu tématu migrační krize v kontextu vztahů se třetími zeměmi. Diskutovali o naplňování opatření, na kterých se evropská osmadvacítka dohodla na summitu v maltské Vallettě tedy vůči africkým zemím, například jak pokročit v readmisní a návratové politice v rámci partnerství s Afrikou. Ministři rovněž jednali o prohloubení spolupráce EU se zeměmi nejvíce zasaženými migrací, ať už se jedná o země sousedící se Sýrií nebo o země západního Balkánu. Z českého pohledu je klíčová především úzká spolupráce s Tureckem a účinná pomoc západobalkánským zemím, kam ČR poskytuje výraznou humanitární a personální pomoc. „Nad rámec spolupráce EU se zeměmi původu migrace a tranzitními zeměmi ČR upozornila na klíčovou otázku důsledné ochrany vnější hranice EU. Jde především o to, aby všechny členské země Schengenu v tomto ohledu beze zbytku plnily své povinnosti,“ doplnil náměstek Šrámek.
Šéfové diplomacií osmadvacítky jednali o aktuální situaci v Sýrii zejména ve světle dalšího kola vídeňských rozhovorů, které se uskutečnilo o víkendu. EU přivítala diplomatickou aktivitu hlavních globálních a regionálních aktérů. Zatím je předčasné diskutovat o tom, kdo zasedne v budoucí vládě, o tom by měly rozhodnout volby, ale podařilo se nalézt shodu na nutnosti zachování syrské jednoty, nezávislosti, územní celistvosti a sekulárního charakteru země. „ČR podporuje pokračování diplomatického úsilí zvláštního představitele GT OSN pro Sýrii de Mistury a vídeňská jednání chápe jako začátek nového politického procesu,“ uvedl náměstek Šrámek.
Dalším bodem jednání bylo téma Blízkovýchodního mírového procesu na půdorysu stávajících dohod. Ministři se shodli na nutnosti praktických kroků a posilování důvěry mezi Palestinci a Izraelci, které přiblíží perspektivu dvoustátního řešení konfliktu.