česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Ministři průmyslu zemí EU jednali o evropském ocelářství

Náměstek ministra průmyslu a obchodu Vladimír Bärtl zastupoval ČR na zasedání Rady pro konkurenceschopnost, které se uskutečnilo 29. února 2016 v Bruselu. Ministři diskutovali situaci evropského ocelářského průmyslu.
 

Diskuze ministrů se nejdříve zaměřila na možné formy podpory rychle se rozvíjejících malých a středních podniků. Po politické rozpravě ke Strategii pro vnitřní trh se zbožím a službami byly následně přijaty závěry Rady. „Diskuse o možné podobě pasu pro poskytovatele služeb odkryla, že bude zřejmě obtížné vytvořit nástroj, který by pokryl veškeré požadavky kladené na poskytovatele služeb v jednotlivých členských státech. Všechny státy, kromě tří, dnes nicméně podpořily ambiciózní návrh, jak by tento pas mohl vypadat. Očekávám proto, že chystaná veřejná konzultace a studie dopadů ukáže, že udržení vysoké ambice je správné,“ zhodnotil diskusi náměstek Bärtl.

Ministři se dále věnovali problematice evropského ocelářství na základě výstupů z mimořádné Rady pro konkurenceschopnost dne 9. listopadu 2015 a z konference k energeticky náročným odvětvím dne 15. února 2016. Vláda vnímá velmi citlivě problémy a výzvy, kterým čelí sektor ocelářství a další energeticky náročná odvětví v EU. Proto se snaží co nejvíce komunikovat se sociálními a hospodářskými partnery, abychom měli všechny dostupné informace a názory, které je možné využít k další podpoře tohoto sektoru,“ uvedl k tomu náměstek Bärtl.

Během pracovního oběda ministři diskutovali o specifických doporučeních Rady pro jednotlivé státy v oblasti služeb v rámci Evropského semestru. ČR podporuje využití tohoto nástroje v oblastech s velkým ekonomickým potenciálem.

Ministři dále v politické rozpravě k balíčku k oběhovému hospodářství zhodnotili návrhy Evropské komise zejména z pohledu konkurenceschopnosti. V závěrečné části jednání představila Evropská komise ministrům aktuální návrh k zajištění přeshraniční přenositelnosti on-line služeb poskytujících obsah v rámci vnitřního trhu a dále dohodu k obnovenému rámci pro transatlantické předávání osobních údajů, tedy systém EU-USA na ochranu soukromí (tzv. Privacy Shield). Předsednictví nakonec informovalo o právech šlechtitelů rostlin a současném stavu zavedení Jednotného patentu a ustavení Jednotného patentového soudu.