
Ministři pro evropské záležitosti sedmadvacítky zhodnotili aktuální stav jednání o brexitu a předali premiérům ke schválení text pokynů k budoucímu rámci vztahů
20.03.2018 / 19:26 | Aktualizováno: 20.03.2018 / 19:30
V úterý 20. března se v rámci Rady pro obecné záležitosti dle čl. 50 SEU (GAC50) sešli ministři států EU27. Vyslechli si informaci unijního vyjednavače Michela Barniera o pokroku v jednání s UK za poslední dny, které vedlo ke shodě na mnoha bodech dohody o vystoupení. V rámci přípravy jednání Evropské rady dle čl. 50 SEU pak posoudili text pokynů, který stanovuje základní rámec pozice EU k budoucímu vztahu s UK. Českou delegaci vedl státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař.
Unijní vyjednavač nejprve zpravil delegace o pozitivních výstupech z jednání s UK během minulého týdne i víkendu. Evropská komise předala na sklonku uplynulého týdne UK návrh právního textu dohody o vystoupení, na jehož základě se podařilo nalézt obsahovou shodu s UK na mnoha zásadních bodech dohody v kapitolách věnovaných právům občanů, finančnímu vyrovnání, dalším otázkám souvisejícím s vystoupením a rovněž ohledně přechodného období.
Michel Barnier zdůraznil, že shoda na přechodném období je možná jen jako součást celkové dohody o vystoupení, tedy spuštěna bude jen za předpokladu včasného schválení celé dohody. O přechodné období požádalo v jednání UK s cílem maximalizovat jistotu pro své podniky a občany - přechodné období totiž zajistí, že až do konce roku 2020 bude zachován status quo. V UK bude dále plně platit právo EU a nedojde k žádným omezením vzájemného obchodování či volného pohybu osob. Unijní vyjednavač rovněž připomněl, že i navzdory tomuto dílčímu úspěchu nadále přetrvává mnoho otevřených bodů souvisejících s vystoupením a celou dohodou, které je třeba dále řešit. Mezi ně patří otázky tzv. správy a řízení celé dohody (například co dělat v případě neshod v jejím uplatňování) či neméně podstatná nutnost najít takové řešení, aby mezi Irskem a Severním Irskem nevznikla tvrdá hranice a byly plně zachovány výhody Velkopáteční mírové dohody. Závazky premiérky Theresy May v tomto smyslu, vtělené do dopisu adresovaného předsedovi Evropské rady a zaslaného v předvečer jednání, jsou tak vítaným ujištěním o seriózním přístupu UK k tomuto vysoce politicky citlivému tématu. Státní tajemník Aleš Chmelař uvítal dosaženou dohodu a konstatoval: „Je výbornou zprávou a úspěchem vyjednávání ze strany EU, že všichni unijní občané, kteří přijdou do UK až do konce roku 2020, budou mít ta samá práva jako ti, kteří budou v UK přítomni již před brexitem, tedy do konce března 2019. Předvídatelnost je nejen pro občany, ale i pro podniky klíčová.“
Dále ministři diskutovali již třetí upravenou verzi pokynů Evropské rady dle čl. 50 SEU k rámci budoucích vztahů poté, co byla několikrát projednána na přípravných fórech. Z jednání již nevyplynuly žádné obsahové úpravy textu, doplněn bude pouze první odstavec, v němž Evropská rada dle čl. 50 SEU uvítá míru dosaženého pokroku a vyzve k další práci na uzavření všech témat s tím, že stále platí, že nic není dojednáno, dokud není vše dojednáno. Text bude předán hlavám států a vlád evropské sedmadvacítky k odsouhlasení na jejich pátečním jednání v Bruselu. Schválením dokumentu dostane unijní vyjednavač oficiální mandát pro zahájení diskuzí s UK. Státní tajemník Aleš Chmelař konstatoval: „Je dobře, že rok před brexitem dojde k oficiálnímu zahájení diskuzí s UK o budoucích vztazích. Bude třeba nastavit nejen ambiciózní dohodu o volném obchodu, ale také partnerství v oblastech jako je bezpečnost, zahraniční politika, mobilita, vzdělávání či doprava. Výzvy před námi jsou velké, UK ale bude vždy blízkým partnerem EU a ČR a ambicióznost budoucího vztahu musí této blízkosti odpovídat.“