česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SZ ČR při EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Ministři obrany EU schválili třetí vlnu společných projektů

Náměstek ministra obrany České republiky Radomír Jahoda se v úterý 12. listopadu 2019 zúčastnil v Bruselu zasedání Rady pro zahraniční věci (FAC) ve formátu ministrů obrany EU. Hlavním tématem jednání byl vývoj Společné bezpečnostní a obranné politiky EU, včetně pokroku při realizaci projektů Stálé strukturované spolupráce členských států EU (PESCO). Ministři rovněž diskutovali o misích a operacích EU ve světě. Na závěr ministři absolvovali společný pracovní oběd s nově jmenovaným zástupcem generálního tajemníka NATO Mirceou Geoanou, jehož hlavním tématem byla spolupráce mezi EU a NATO a příprava Aliance na prosincové vrcholné jednání v Londýně.

Před samotným zahájením Rady proběhlo také zasedání Řídícího výboru Evropské obranné agentury (EDA). Předmětem jednání bylo vyhodnocení  Koordinovaného ročního přezkumu v oblasti obrany (CARD). Zasedání rovněž schválilo rozpočet EDA na rok 2020 i Tříletý rámec činnosti Agentury na roky 2020 - 2022.

Ministři během zasedání přijali Rozhodnutí Rady o spuštění třetí vlny projektů PESCO. ČR vlastní projekt v této vlně nepředložila, ale zapojila se do 4 projektů. Do jednoho projektu se ČR zapojí jako účastník (projekt „Koordinační středisko v kybernetické a informační doméně“, který vede Německo) a do dalších tří jako pozorovatel. Jedná se o projekty „Výcvikové středisko pro vojenské zdravotníky zapojené do operací speciálních sil“ (projekt vedený Polskem), „Posílení schopnosti ČS EU v oblasti boje proti novým kybernetickým hrozbám a ochraně proti bezpilotním vzdušným prostředkům“ (projekt vede Itálie) a „Rozvoj společné evropské obranné technologické a průmyslové základny“ (projekt vede Francie).

Náměstek Jahoda při jednání zdůraznil: „z hlediska České republiky je důležitá zejména koherence mezi jednotlivými nástroji Společné obranné a bezpečnostní politiky EU a posilování spolupráce mezi EU a NATO, zvláště v oblasti obranného plánování a posilování obranných kapacit.

Ministři rovněž schválili Zprávu Vysoké představitelky EU o aktivitách EDA v roce 2019 a také vodítka pro práci EDA v roce 2020. Dále byly schváleny dva dokumenty důležité pro obranné plánování EU (Requirements Catalogue a Single Progress Report).

Jednání bylo také příležitostí pro poděkování Vysoké představitelce Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federice Mogherini, která ve funkci končí, za její přínos pro rozvoj SBOP.
 

 

Sledujte nás také na twitteru.