česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Ministři obchodu o dohodě CETA

Ministři obchodu členských států EU na svém jednání  v Lucemburku 18. října 2016 diskutovali o uzavření Komplexní hospodářské a obchodní dohody mezi Kanadou na jedné straně a EU a jejích členských států na straně druhé (CETA). 25 členských států bylo připraveno dohodu na Radě pro obchod podepsat. Přetrvávající výhrady však definitivní rozhodnutí o podpisu opět odsouvají.

"Mrzí mne, že jsem nemohl CETA za ČR dnes podepsat. Je to moderní a pokroková dohoda, která odráží naše společné hodnoty s Kanadou a může přinést prosperitu našim občanům," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. "CETA se zárověň může stát skvělým vzorem pro budoucí dohody. Dává jasný signál, že EU nezapomíná při prosazování svých ekonomických zájmům na vysoké životní standardy svých občanů," dodal.

V reakci na otázky německého ústavního soudu přijala Rada ve formátu ministrů pro obchod přihlášení, že v případě trvalého a definitivního selhání ratifikace CETA bude ukončeno její předběžné provádění. V okamžiku, kdy bude formálně potvrzeno již dojednané řešení vízové problematiky, jsou Bulharsko a Rumunsko připraveny k podpisu CETA. Jedinou přetrvávající překážkou je tak chybějící mandát k podpisu dohody v Belgii, kde dohodu podporují Flandry, naopak Valonsko s podpisem nesouhlasí.

"Tím, že schválíme CETA, ještě neschvalujeme TTIP. Zachováme si ale možnost o TTIP a dalších dohodách jednat", uzavřel Mládek.

CETA bude předmětem jednání Evropské Rady, která se koná ve dnech 20. a 21. října. Podpis dohody by se měl uskutečnit na summitu EU-Kanada 27. října.