
Ministři na Radě FAC jednali o Libyi, Africké unii a Indii
17.02.2020 / 21:06 | Aktualizováno: 17.02.2020 / 21:10
Hlavními tématy jednání ministrů zahraničí států EU na Radě pro zahraniční věci (FAC) byla aktuální situace v Libyi, vztahy EU a Africké unie a také aktuální zahraničněpolitické otázky. V rámci pracovního oběda se představitelé EU setkali s indickým ministrem zahraničí. Vedoucím české delegace byl náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa.
V úvodu zasedání informoval vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrel ministry o situaci v regionu Sahelu, hovořil o své cestě do Jordánska a Íránu na počátku února i o cestě do Kosova a do Srbska v závěru ledna.
Ministři v diskusi o situaci v Libyi vyjádřili znepokojení nad působením zahraničních aktérů v této zemi, podpořili závěry Berlínské konference a diskutovali o konkrétních možnostech, jak přispět k implementaci těchto závěrů. EU stojí za mediačním procesem OSN, které usiluje o politické řešení krize. Bez zastavení bojů a dohodě o příměří však není pravděpodobné, že znepřátelené strany zasednou k jednacímu stolu. „Česká republika sleduje situaci v Libyi se znepokojením. Berlínská konference představuje pozitivní krok vpřed a Česká republika podporuje jak úsilí Německa, tak mírové iniciativy OSN. Vítáme také případné zvýšení přítomnosti EU, zejména v oblasti monitorování příměří,“ uvedl k tomuto tématu náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa.
Ministři rovněž vyjádřili znepokojení z rozsáhlého porušování zbrojního embarga OSN v Libyi. V této souvislosti se politicky dohodli na ukončení námořní operace EU Sophia a na zahájení nové operace EU zaměřené specificky na monitorování zbrojního embarga. Ministři pověřili pracovní orgány Unie, aby připravily příslušná rozhodnutí pro příští jednání Rady v březnu.
Rada pro zahraniční věci se dále zabývala vztahy mezi EU a Africkou unií ve světle nadcházejícího Summitu EU-Africká unie. Evropská komise s výhledem na toto jednání na vrcholné úrovni připravuje novou strategii spolupráce EU s Afrikou, která by měla více odrážet naše společné zájmy. „V průběhu přípravy nové strategie EU pro Afriku je třeba konzultovat s africkými partnery. Česká republika podporuje úsilí Evropské unie vedoucí ke stabilizaci Sahelu a Afrického rohu. Klíčovým faktorem pro ekonomický rozvoj afrického kontinentu je však výrazné navýšení zahraničních investic a pozdvihnutí soukromého sektoru v Africe. Kromě přímých investic je třeba soustředit se také na inovace a na spolupráci při rozvoji technologií či na rozvoj kapacit,“ řekl náměstek Tlapa, který dále zdůraznil význam angažmá EU v Sahelu a především výcvikovou misi EUTM v Mali, jejíhož velení se od června ujímá Česká republika.
V rámci pracovního oběda debatovali ministři s indickým ministrem zahraničí Subrahmanyamem Jaishankarem. Česká republika vítá uskutečnění summitu EU s Indií v březnu. Za zásadní ČR považuje obnovení expertních jednání k obchodní a investiční dohodě a ustavení Dialogu na nejvyšší úrovni k obchodu a investicím. V tomto kontextu ČR přirozeně podporuje sjednání Dohody o volném obchodu mezi EU a Indií s cílem zlepšení podmínek pro vzájemný obchod.