česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Ministr Zaorálek: Přerozdělování uprchlíků vadí celé řadě zemí

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek zastupoval Českou republiku na zasedání Rady Evropské unie pro obecné záležitosti, které proběhlo 19. května 2015 v Bruselu. Ministři se věnovali agendě migrace a diskutovali o prohlubování Hospodářské a měnové unie. Na pořadu jednání byla rovněž příprava červnové Evropské rady.

Ministři zahraničních věcí a evropských záležitostí členských zemí EU na svém pravidelném zasedání v Bruselu měli první příležitost k diskusi o sdělení Evropské komise k migraci, které bylo zveřejněno uplynulý týden. Sdělení Komise obsahuje sadu krátkodobých a dlouhodobých opatření, jak čelit současné migrační vlně v oblasti Středomoří. Některé z představených návrhů však vyvolávají negativní reakce členských států.

V centru pozornosti diskuse ministrů byl především povinný přerozdělovací mechanismu uprchlíků do jednotlivých členských států, který je v rozporu se závěry mimořádné dubnové Evropské rady věnované migrační krizi. „Řada míst návrhu je vnímána členskými státy jako sporná. Vystoupil jsem proti automatickému systému přerozdělování uprchlíků, kterých se nikdo neptá, kam vlastně chtějí směřovat,“ uvedl ministr Zaorálek.

K tématu migrační politiky český ministr uvedl: „ČR se snaží prosazovat vlastní programy pro uprchlíky, pro rodiny s nemocnými dětmi, studenty a nyní bychom měli vše nahradit přídělovým systémem bez možnosti jej ovlivnit.“ „Ukázalo se, že tento přerozdělovací systém vadí celé řadě zemí,“ konstatoval ministr Zaorálek.

Ministři rovněž diskutovali o dalším prohlubování Hospodářské a měnové unie, která je předmětem tzv. Zprávy čtyř předsedů tedy předsedy Evropské komise, Eurosummitu, Euroskupiny a prezidenta Evropské centrální banky.

Rada EU pro obecné záležitosti se také zabývala návrhem agendy nadcházející řádné Evropské rady, která je plánována na červen 2015. Mezi témata, o kterých budou diskutovat premiéři a prezidenti členských států, by měly patřit Evropská bezpečnostní strategie, vztahy s Ruskem, migrace, boj proti terorismu, digitální agenda nebo Dohoda o volném obchodu se Spojenými státy.