česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Ministr Zaorálek: Pražský summit V4 se setkal s pozitivním ohlasem

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek zastupoval Českou republiku na Radě Evropské unie pro obecné záležitosti (GAC), která se konala 16. února 2016 v Bruselu. Na pořadu jednání ministrů byla příprava nadcházejícího zasedání Evropské rady, otázky spojené s migrací a britskou reformou EU.

Ministři zahraničních věcí a evropských záležitostí členských zemí EU se na svém pravidelném zasedání v Bruselu věnovali především přípravě únorové Evropské rady. Agendě nadcházejícího jednání šéfů států a vlád EU, které proběhne 18. a 19. února 2016, budou dominovat dvě témata, migrace a britské požadavky na reformu EU.

Z pohledu ČR je zásadní, aby EU pokračovala ve společném úsilí omezit migrační proud směřující do Evropy, jak se na tom ostatně shodli lídři na summitu Visegrádské skupiny (V4) 15. února v Praze. ČR v tomto směru považuje nadále za prioritní důslednou ochranu vnější hranice EU, zlepšení funkčnosti registračních center, tzv. hotspotů, a rychlé naplnění Akčního plánu EU s Tureckem. Společně s V4 podporuje Česko také dosažení dohody o zřízení Evropské pohraniční a pobřežní stráže. „ČR navrhla učinit omezení migračního proudu prioritním tématem summitu lídrů“, uvedl ministr Zaorálek. „Informoval jsem dnes své kolegy o výsledcích summitu V4 v Praze, který zdůraznil nutnost celoevropského řešení migrační krize, a setkal jsem se s pozitivní odezvou jak evropských partnerů, tak například prvního místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse“, doplnil šéf české diplomacie.

Druhým klíčovým tématem nadcházejícího summitu EU je dohoda na reformě EU, kterou požaduje Spojené království. Jedná se o změny v celkem čtyřech oblastech, které se dotýkají vztahu členských a nečlenských zemí eurozóny, konkurenceschopnosti EU, suverenity jejich členů a volného pohybu osob s ohledem na sociální benefity. Nejcitlivější oblastí pro ČR je právě volný

pohyb osob a princip rovného zacházení s občany EU. „Země Visegrádu a ČR zastávají flexibilní postoj, ale existují jasné mantinely, které jsou pro nás nepřijatelné, jako diskriminace našich občanů, kteří již v Británii pracují. Uplatnění tzv. ochranného mechanismu musí být dočasné a stejná pravidla, popř. omezení, musí platit pro všechny“, uvedl ministr Zaorálek. ČR stejně jako země V4 sdílí vitální zájem na setrvání Velké Británie v Evropské unii a je připravena podpořit kompromis, který tomu napomůže.