česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Ministr Zaorálek: Není možné řešit spory okupací a anexí cizího území

V Bruselu zasedala Rada Evropské unie pro zahraniční věci, kde Českou republiku zastupoval ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Na pořadu jednání šéfů evropských diplomacií byla napjatá situace v Libyi, příprava summitu Východního partnerství a strategická debata o Africe. Ministři osmadvacítky rovněž ve společném prohlášení odsoudili protiprávní ruskou anexi Krymu.
 

Dne 16. března 2015 se uskutečnilo v Bruselu pravidelné jednání ministrů zahraničních věcí členských zemí Evropské unie. Šéfové evropských diplomacií se věnovali napjaté situaci v Libyi, která trpí konfliktem skupin soupeřících o moc v zemi. Výsledkem mocenského vakua je rovněž velmi špatná bezpečnostní situace, kterou pocítila ČR. Ministr Zaorálek informoval své resortní kolegy v Bruselu o případu českého občana, který byl v uplynulých dnech unesen v Libyi. „Informoval jsem dnes ministry o případu ČR a požádal jsem o spolupráci země EU. Mohu konstatovat, že jsem setkal s velkou ochotou a vstřícností nám pomoci,“ uvedl ministr Zaorálek.

Rada EU pro zahraniční věci podpořila politický dialog znepřátelených frakcí zprostředkovaný zvláštním představitelem OSN pro Libyi. Ministři dále požádali vysokou představitelku EU Federicu Mogherini o přípravu možností bezpečnostního angažmá Unie v Libyi za předpokladu politické dohody znepřátelených stran. EU konstatovala připravenost poskytovat humanitární pomoc zejména vnitřně vysídleným osobám, kterých je v Libyi již 450 000. „První předpoklad pro evropské angažmá v Libyi je politické řešení konfliktu“, přiblížil ministr Zaorálek. „Současná situace v Libyi je velmi nebezpečná, nestabilní a ohrožuje Evropu, ale bez nalezení určitého politického konsenzu uvnitř Libye bude jakékoliv evropské angažmá velmi problematické,“ doplnil šéf české diplomacie.

Šéfové evropských diplomacií se věnovali přípravám summitu Východního partnerství v lotyšské Rize, který je plánován na květen 2015. V centru pozornosti bylo pokračování programu zahrnujícího Gruzii, Bělorusko, Ukrajinu, Arménii, Ázerbájdžán a Moldavsko. EU chce 6 východoevropských zemí nabídnout prohlubování spolupráce s unií na základě individuálního přístupu.

Ministři zahraničí osmadvacítky ve společném prohlášení u příležitosti ročního výročí odsoudili protiprávní ruskou anexi ukrajinského Krymu a přístavu Sevastopol, která představuje ohrožení mezinárodní bezpečnosti a podkopává systém mezinárodního práva založený na respektu k uzemní celistvosti států. „Není možné řešit spory okupací a anexí cizího území,“ uvedl český ministr zahraničí. Prohlášení poukazuje také na velmi kritickou situaci lidských práv, svobody slova a ochrany menšin na Krymském poloostrově po připojení k Rusku.

Rada EU pro zahraniční věci se věnovala také odložené strategické debatě k Africe. Cílem je především prohloubit spolupráci mezi Evropou a africkými zeměmi na základě podpory politické stability a bezpečnosti, ekonomické prosperity a rovnocenného partnerství.