česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Ministr Zaorálek: Náš cíl je zastavit krveprolití v Sýrii

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek zastupoval Českou republiku na zasedání Rady Evropské unie pro zahraniční věci (FAC), které proběhlo 12. října 2015 v Lucemburku. Mezi hlavní diskusní témata Rady patřil zejména aktuální vývoj konfliktu v Sýrii, migrace a její zahraničně-politická dimenze.

Občanská válka v Sýrii a aktuální vývoj konfliktu byl v centru pozornosti jednání ministrů zahraničních věcí EU, kteří zasedali v Lucemburku. Ministři se shodli na nutnosti usilovat o politické řešení již pět let trvající občanské války, která stála životy více jak čtvrt milionu mužů, žen a dětí, připravila o domov více jak sedm a půl milionu obyvatel a další čtyři miliony Syřanů před konfliktem uprchli do zahraničí. Aktuální uprchlická vlna, která zasáhla Evropu, má svou příčinu především v syrském konfliktu. „Náš první cíl musí být zastavit krveprolití a utrpení civilního obyvatelstva, musíme usilovat o politické řešení konfliktu, nastartovat jednání stran konfliktu mimo extremistů,“ zdůraznil ministr Zaorálek. „Musíme hledat způsob jak takové rozhovory začít, Evropa zde může sehrát roli důležitého mediátora a pomoci hledat řešení tragického konfliktu, to je role Evropy“ doplnil šéf české diplomacie.

V rámci hledání politického řešení konfliktu ministři zahraničí členských zemí EU diskutovali o roli současného syrského prezidenta Asada, který je zodpovědný za situaci v zemi. „Prezident Asad nemůže představovat budoucnost Sýrie, nicméně pro zastavení násilí bude nutné, aby se za jednací stůl posadili všichni syrští zástupci kromě extremistů,“ uvedl ministr Zaorálek.

Ministři zahraničí osmadvacítky diskutovali rovněž o ruské vojenské intervenci v Sýrii a vyjádřili hluboké znepokojení nad faktem, že ruské útoky nejsou výlučně zaměřeny na cíle tzv. Islámského státu a teroristických organizací. EU vyzvala Rusko k okamžitému ukončení těchto útoků. „Vojenská eskalace konflikt prodlužuje, podkopává snahy o politické urovnání, zhoršuje humanitární situaci a zvyšuje radikalizaci,“ uvádí se v přijatém dokumentu Rady EU.

Důležitým tématem jednání ministrů byla rovněž migrace a její nejčastější trasy, které vedou přes severní Afriku, východní Středomoří a západní Balkán. Mezi ministry panovala shoda na potřebě naplnění výsledků konference k migraci na vysoké úrovni z 8. října 2015. Důraz byl kladen na návratovou politiku a readmisní dohody. Ministři se shodli na potřebě rozpracování akčního plánu Unie vůči Turecku s cílem brzkého dosažení dohody.