
Ministr Zaorálek: Migrační krizi musíme řešit konsensem
14.09.2015 / 23:42 | Aktualizováno: 14.09.2015 / 23:56
Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek zastupoval Českou republiku na zasedání Rady Evropské unie pro obecné záležitosti, které proběhlo 14. září 2015 v Bruselu. Na pořadu jednání byla příprava nadcházejícího zasedání Evropské rady, zejména agenda migrace a její zahraničně-politická dimenze. Ministři se rovněž seznámili s prioritami lucemburského předsednictví Rady EU. Na okraj zasedání ministr Zaorálek jednal s vysokou představitelkou EU pro zahraniční věci Federicou Mogherini.
Ministři zahraničních věcí a evropských záležitostí členských zemí EU se na svém pravidelném zasedání v Bruselu věnovali přípravě říjnové Evropské rady. Jedním z klíčových témat nadcházejícího jednání šéfů států a vlád EU má být agenda migrace. Česká republika od počátku diskuse poukazuje na nutnost řešení příčin migrace a nikoliv pouze následků v podobě současné migrační krize. Z českého pohledu je důležitá shoda na důsledné ochraně vnější hranice EU, registrace uprchlíků v zemi vstupu do EU, zřízení záchytných center v nejvíce postižených zemích a účinná návratová politika. „Česká republika je připravena se na řešení problému migrace podílet, ale jde o to, aby se jednalo o rozhodnutí, které učiníme sami a dobrovolně,“ připomněl českou pozici v Bruselu ministr Zaorálek.
Šéf české diplomacie rovněž na okraj bruselského zasedání uskutečnil jednání s vysokou představitelkou EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federicou Mogherini. Hlavním tématem schůzky byla rovněž migrace a její zahraničněpolitické souvislosti. Hovořili spolu o situaci v krizových zemích, odkud většina uprchlíků přichází a také o zemích, které jsou pro řešení migrační krize podstatné. Diskutovali rovněž o otázkách rozvojové pomoci a celkové politice EU vůči zemím severní Afriky. „Přiblížil jsem paní Mogherini českou pozici a apeloval jsem na konsensuální řešení problému migrace tedy nikoliv na úkor zemí, které mohou být v menšině,“ zdůraznil ministr.
Lucembursko, země předsedající Radě EU od července 2015, představila na jednání Rady EU ministrům také priority svého půlročního mandátu. Patří mezi ně například podpora investic, oživení jednotného evropského s důrazem na digitální ekonomiku nebo posílení EU na globální úrovni.