česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Ministr Zaorálek: Je nutné zastavit utrpení v Aleppu

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek vedl českou delegaci na zasedání Rady Evropské unie pro zahraniční věci (FAC), které proběhlo 18. října 2016 v Lucemburku. Ministři odsoudili bezprecedentní násilí v Sýrii a vyzvali k okamžitému zastavení bombardování Aleppa. EU je připravena debatovat o dalších sankcích. Rada FAC přijala roadmap k realizaci Evropské globální strategie a povýšila vztahy s Tuniskem.
 

Pokračující bombardování syrského města Aleppa a bezprecedentní humanitární krize byly v centru pozornosti ministrů zahraničních věcí členských zemí EU, kteří se sešli na svém pravidelném zasedání v Lucemburku. Šéfové diplomacií evropské osmadvacítky jednoznačně odsoudili pokračující eskalaci násilí v důsledku ofenzivy vládních sil podporovaných Ruskem ve městě Aleppo. Ta „způsobuje nesmírné a neakceptovatelné utrpení tisíců obyvatel“ včetně četných obětí na životech. Ministři zahraničních věcí zemí EU proto požadují okamžité zastavení bombardování v Aleppu, ukončení obléhání měst i v dalších částech Sýrie a umožnění přístupu humanitární pomoci v souladu s mezinárodním humanitárním právem. „Máme mimořádnou odpovědnost při vědomí, že se tu jedná o životy více jak dvou set tisíc lidí, kteří mohou být v Aleppu zlikvidováni,“ přiblížil dramatičnost současné situace v Sýrii a jednání evropských šéfdiplomatů ministr Lubomír Zaorálek.

Dále je dle evropské osmadvacítky nutné využít všech možností k obnovení jednání a ukončení konfliktu. „Pachatelé zločinů, zejména válečných zločinů musí být pohnáni k zodpovědnosti, ať se jedná o vojenské velitele nebo osoby zodpovědné za současné utrpení v Aleppu“, zdůraznil ministr Zaorálek.  „V případě pokračování eskalace násilí bude aktuální otázka dalších sankcí namířených proti zodpovědným osobám v Sýrii“, doplnil šéf české diplomacie. Ministři rovněž zdůraznili mimořádnou odpovědnost Ruské federace coby přímého účastníka vojenského konfliktu v Sýrii, aby uplatnilo svůj vliv na režim Bašara Asada a zastavilo násilí.

Ministři na jednání Rady FAC schválili kroky pro postupné zavádění Evropské globální strategie. Ta by EU měla umožnit rychleji a účinněji reagovat na bezpečnostní výzvy současnosti ať už jižním nebo východním sousedství Evropy.  Mělo by se tak stát díky lepší kombinaci a propojení nástrojů diplomatických, rozvojových nebo vojenských za pomocí členských států. Právě oblast bezpečnosti je z českého pohledu zásadní. ČR jednoznačně podporuje užší spolupráci v této oblasti včetně budoucího možného ustavení Bezpečnostní a obranné unie.

Ministři rozhodli o povýšení partnerství EU s Tuniskem, kterému se dostane další evropské podpory. V diskusi ministrů bylo Tunisko oceněno jako pozitivní příklad země, která nastoupila úspěšnou transformaci pro tzv. Arabském jaru a sehrává pozitivní roli při budování stability ve Středomoří.