
Ministr Zaorálek: ČR podporuje unijní angažmá v regionu Sahelu
20.06.2016 / 20:14 | Aktualizováno: 22.06.2016 / 19:33
Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek zastupoval Českou republiku na zasedání Rady Evropské unie pro zahraniční věci (FAC), které proběhlo 20. června 2016 v Lucemburku. Ministři rozhodli o prodloužení a rozšíření operace Sophia ve Středomoří a jednali o spolupráci se zeměmi SAHELu. Rada FAC také přijala strategii EU pro Arktický region.
Ministři zahraničních věcí členských zemí EU na svém pravidelném zasedání v Lucemburku rozhodli o rozšíření operace Sophia/EUNAVFOR MED, která působí ve Středomoří s cílem bojovat proti ilegální migraci a organizovanému zločinu zapojenému do pašování lidí. Nově bude mít operace Sophia za úkol dohled nad dodržováním zbrojního embarga OSN u libyjských břehů. O pokračování zbrojního embarga rozhodla Rada bezpečnosti OSN v červnu letošního roku. K dalším úkolům operace Sophia bude patřit budování kapacit a výcvik libyjské pobřežní stráže s cílem zvýšit její schopnosti při boji s převaděči a pašeráky, ale také při záchraně lidských životů u libyjského pobřeží. „ČR by mohla pomoci při stabilizaci Libye například v podobě výcviku lybijských bezpečnostních složek“, uvedl ministr Zaorálek. Operace, která byla spuštěna v červnu 2015, bude prodloužena o jeden rok do léta 2017.
Dalším tématem Rady FAC byla spolupráce a pomoc EU africkým zemím regionu Sahelu, kde působí již tři unijní mise v rámci Společné bezpečnostní a obranné politiky (CSDP). Cílem EU je pomoci Mauretánii, Mali, Nigeru, Čadu a Burkině Faso při řešení existujících problémů s důrazem na zlepšení bezpečnosti, snížení chudoby a migrace a podpora ekonomického rozvoje těchto zemí. „ČR podporuje unijní angažmá v regionu Sahelu a aktivně se účastní jedné z operací CSDP konkrétně výcvikové mise EU v Mali“, uvedl ministr Zaorálek. Země Sahelu budou také adresáty nově představeného konceptu Evropské komise k migračnímu partnerství - New Partnership Framework on Migration, který je primárně zaměřen na africké země a měl by být rozumným nástrojem nalezení udržitelného řešení migrace. ČR koncept jednoznačně podporuje.
Na agendě ministrů byla rovněž debata o vízové liberalizaci pro Gruzii, která splnila podmínky EU pro uvolnění vízového režimu. ČR dlouhodobě podporuje gruzínské úsilí o přiblížení se EU. „Na summitu v Rize zazněl jasný závazek EU, udělení bezvízového režimu zemím, které splní podmínky. Bylo by chybou, pokud by EU nesplnila svůj slib“, zdůraznil ministr Zaorálek.
Evropská osmadvacítka přijala také strategii EU pro Arktický region. Společná strategie zemí EU zahrnuje 3 prioritní oblasti: změnu klimatu a ochranu životního prostředí Arktidy, udržitelný rozvoj v Arktidě a jejím okolí a mezinárodní spolupráci v otázkách Arktidy. Jejím cílem je, aby Arktida zůstala oblastí míru, prosperity a konstruktivní mezinárodní spolupráce.