
Ministr Zaorálek: Cílem je zamezit obdobným tragédiím ve Středomoří
20.04.2015 / 23:18 | Aktualizováno: 21.04.2015 / 02:30
Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek zastupoval Českou republiku na pravidelném zasedání Rady Evropské unie pro zahraniční věci. Na pořadu jednání šéfů evropských diplomacií byla strategická debata o Latinské Americe, situace v Libyi a Jemenu, příprava summitu Východního partnerství. V reakci na tragédii ve Středomoří bylo do Lucemburku svoláno mimořádné společné zasedání ministrů zahraničních věcí a vnitra, kteří diskutovali 10 bodový akční plán.
Pod vlivem tragických událostí ve Středozemním moři, kde uplynulý víkend zahynuly stovky uprchlíků mířící k evropským břehům, bylo na 20. dubna 2015 svoláno do Lucemburku mimořádné společné zasedání ministrů zahraničních věcí a vnitra členských států EU. Hlavním tématem jednání, kterého se vedle ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka účastnil za ČR také ministr vnitra Milan Chovanec, byla aktuální situace ve Středomoří a zejména humanitární aspekt migrace z nestabilních regionů. „Tragické události ve Středomoří bezpochyby nenechávají nikoho lhostejným. Naším cílem musí být takovým situacím předcházet. Toho nedosáhneme pouze „pasivním“ zachraňováním uprchlíků na otevřeném moři, ale především aktivní zahraniční politikou EU, která pomůže stabilizovat a zlepšit život v zemích, odkud lidé prchají,“ přiblížil český postoj ministr Zaorálek.
Ministři diskutovali desetibodový akční plán, který má za cíl zamezit obdobným tragédiím. Součástí plánu jsou jak restriktivní tak finanční opatření. Hovoří se o zdvojnásobení prostředků pro operace EU Triton a Poseidon na vyhledání lodí a záchranu uprchlíků. „ČR vyjádřila svou připravenost zapojit se do konkrétních bodů plánu,“ uvedl ministr Zaorálek. „Na jedné straně EU zlepší schopnost vyhledat často silně přetížené, technicky nezpůsobilé lodě a zamezit obdobným tragédiím. Na druhé straně bychom měli zvážit, jak vůbec zabránit vyplutí těchto pirátských plavidel a riskování životů nevinných. Například formou systematického vyhledávání a ničení nezpůsobilých lodí na pobřeží, které by mohly být zneužity organizovanými gangy pro tento nepřijatelný obchod s lidmi,“ doplnil český šéf diplomacie.
Jak čelit dramatické situaci ve Středomoří bude rovněž hlavním bodem jednání mimořádného summitu lídrů EU, který svolal stálý předseda Evropské rady Donald Tusk na čtvrtek 23. dubna 2015 do Bruselu.
Dnes v Lucemburku proběhlo rovněž pravidelné jednání ministrů zahraničních věcí členských zemí Evropské unie. Šéfové evropských diplomacií se věnovali strategické debatě o vztazích EU se zeměmi Latinské Ameriky a Karibiku, které skýtají dosud nevyužitý potenciál v oblasti vzájemných vztahů, prohlubování ekonomických vazeb a vzájemné podpoře v globálních otázkách. Jednalo se o spolupráci jak s regionálními uskupeními tak jednotlivými státy Latinské Ameriky. „Je čas na posun od deklarací ke skutečnému prohloubení politických vztahů s Latinskou Amerikou včetně ekonomické spolupráce“, uvedl český šéf diplomacie v debatě ministrů.
Evropská osmadvacítka diskutovala také o aktuální situaci a konfliktu v Jemenu, kde pokračují boje znepřátelených stran. Zejména znepokojivá je zhoršující se humanitární situace v zemi, která se dotýká velké části obyvatel Jemenu. Mezi ministry panovala shoda na nutnosti politického řešení konfliktu jako trvalého způsobu obnovení stability v zemi. Rada EU ocenila úsilí Rady spolupráce zemí Zálivu o svolání mírové konference do Rijádu, která by se měla stát základem pro další jednání pod záštitou OSN.
Na jednání Rady EU navázala schůzka šéfů diplomacií osmadvacítky s ministry zahraničních věcí zemí Východního partnerství, která byla důležitou součástí přípravy summitu Východního partnerství na konci května v Rize. Předmětem výměny názorů ministrů bylo další směřování programu Východního partnerství, otázka reforem a naplňování asociačních dohod.