
Ministři Lubomír Metnar a Robert Pelikán zastupovali ČR na jednání Rady pro spravedlnost a vnitřní věci v Bruselu
08.03.2018 / 19:58 | Aktualizováno: 09.03.2018 / 16:41
Ministři vnitra jednali ve čtvrtek 8. března o směrnici o jmenné evidenci cestujících, o terorismu a radikalizaci i o spolupráci se zeměmi západního Balkánu, zejm. v bezpečnostní oblasti. Ministři spravedlnosti se v pátek 9. 3. zabývali revizí nařízení Brusel IIa (rodinněprávní záležitosti), schválili obecný přístup k návrhu směrnice o potírání podvodů u bezhotovostních platebních prostředků, a diskutovali o praktických otázkám souvisejících se zřizováním nového Úřadu evropského veřejného žalobce, který by měl začít fungovat na konci roku 2020.
Rada ministrů vnitra dne 8. března 2017 prodiskutovala zavádění směrnice o jmenné evidenci cestujících. ČR, která v minulosti patřila mezi země, kde implementace postupovala pomalu, by měla nyní být schopna přijmout příslušnou legislativu tak, aby implementace směrnice o jmenné evidenci cestujících byla přijata včas. Podle ministra vnitra se: „legislativní proces v současné době zrychlil, v měsíci dubnu dojde k legislativnímu projednání. Já se domnívám, že čas, který jsme v předchozí době ztratili, doženeme a dodržíme implementační lhůtu, a tato směrnice, nad kterou je de facto shoda na úrovni EU, bude implementována a bude sloužit ke zefektivnění bezpečnostních prvků“.
Další substantivní diskuse proběhla na téma posílení spolupráce se zeměmi západního Balkánu v oblasti vnitřní bezpečnosti. Jde především o prevenci radikalizace a hrozby terorismu, ale také o boj proti obchodu s nelegálními zbraněmi, které z těchto zemí do EU proudí. ČR na tento problém upozorňuje, a užší spolupráci s balkánskými zeměmi plně podporuje. Západní Balkán považujeme za strategicky důležitý region a spolupráci v oblasti vnitřní bezpečnosti se zeměmi západního Balkánu za zásadní pro bezpečnost celé EU. ČR na Balkán dle slov ministra Metnara: „posílá policejní specialisty a podílí se i na finanční pomoci. Dnes byl západní Balkán na Radě jedním z důležitých témat, protože problémy tohoto regionu tady samozřejmě rezonují“.
Na národní úrovni je v ČR dlouhodobě podporována úzká spolupráce s policejními složkami zemí západního Balkánu a navyšování kapacit západobalkánských orgánů činných v trestním řízení formou programu „Bezpečnostní rozvojové spolupráce“, který i v letošním roce počítá s vysíláním českých policejních expertů do dotčených zemí, s pořádáním školení pro jejich představitele a s budováním kapacit orgánů činných v trestním řízení v zemích západního Balkánu.
Tématem pracovního oběda ministrů vnitra byl teroristický obsah na internetu. ČR má s tímto fenoménem pouze omezené zkušenosti a bezpečnostní situace je v tomto ohledu v ČR dobrá, ale i přesto si je ČR vědoma důležitosti činností, které jsou spojeny s odhalováním teroristického obsahu na internetu. ČR splňuje všechny relevantní úkoly vyplývající z akčního plánu pro boj s teroristickým obsahem na internetu, a podporuje výrazně proaktivní přístup k jednání s internetovými společnostmi.
Odpolední debata se dotkla problematiky migrace. Pozice ČR zůstává i nadále neměnná, tzn. že trvale a dlouhodobě prosazujeme aktivní návratovou politiku, ochranu vnější hranice i pomoc v místě konfliktů. Kromě nepřetržité pomoci při ostraze hranic na balkánské trase podporujeme také aktivní pomoc v Libyi i v dalších zemích. Jak uvedl ministr Metnar pro česká média: „Naší snahou je pomáhat v místě vzniku migrace odstraňovánín příčin. Samozřejmě ochrana vnější evropské hranice a efektivní návratová politika je v této souvislosti velmi důležitá. V tomto ohledu je ČR velmi aktivní a velmi solidární“.
V rámci justiční části Rady pro spravedlnost a vnitro se ministři spravedlnosti v pátek 9. března věnovali nejdříve diskusi, jak efektivně zajistit ústředním orgánům odpovídající finanční a lidské zdroje pro to, aby mohly plnit své závazky vyplývající z nařízení Brusel IIa, které představuje základní unijní instrument v rodinněprávních věcech a aktuálně je diskutována jeho revize. Jak uvedla komisařka Věra Jourová: „Naše děti by pro nás měly být dostatečně důležité, abychom tomuto tématu věnovali velkou pozornost.“ Ministři se shodli, že role ústředních orgánů je klíčová a klademe na ně stále více úkolů, ovšem většina se domnívala, že by stačilo požadavek na zajištění dostatečných zdrojů reflektovat pouze v nezávazné preambuli a nikoliv v závazné části textu, jak navrhuje Evropská komise. Česká republika v tomto podporuje Evropskou komisi. „Jak totiž ukázaly naše praktické zkušenosti, ne vždy platí, že ústřední orgány mají zajištěny dostatečné zdroje, aby mohly svou činnost vykonávat efektivně, toto ustanovení by nám tak mohlo v praxi pomoci,“ uvedl ministr Robert Pelikán.
Následně ministři schválili obecný přístup k návrhu směrnice o potírání podvodů u bezhotovostních platebních prostředků. Cílem této směrnice je stanovit jednotný právní rámec pro potírání tohoto typu kriminality, zejména definovat skutkové podstaty trestných činů a související sankce v oblasti podvodů a padělání bezhotovostních platebních prostředků. Jedná se o nebezpečný segment kriminality, který přináší značné ztráty v milionech euro a zároveň je i úzce spjat s organizovaným zločinem, pro nějž se jedná o jeden ze zdrojů příjmů, což potvrzují i informace Europolu. Nyní budou pokračovat diskuse s Evropským parlamentem.
Další diskuse byla věnována praktickým otázkám souvisejícím se zřizováním nového Úřadu evropského veřejného žalobce, který by měl začít fungovat na konci roku 2020, zejména jeho spolupráci s dalšími unijními institucemi (Eurojust a OLAF) a harmonogramu plánovaných kroků. Následně si ministři vyměnili názory na přeshraniční přístup k e-důkazům a tématem pracovního oběda byla problematika radikalizace ve věznicích a jak s ní nejlépe bojovat.