česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: GSR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Ministr Vlček v Lucemburku: Trump sjednocuje Evropu

Strategická debata o budoucnosti obchodních vztahů mezi EU a USA v souvislosti s novými americkými cly dominovala mimořádnému jednání Rady EU pro zahraniční věci ve formátu obchod v Lucemburku. Českou republiku zastupoval ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.

Americká administrativa nedávno zavedla bezprecedentní celní opatření, která dopadají na celou Evropskou unii. Nejnovější cla ve výši 20 %, oznámená Bílým domem 2. dubna, vyvolala silnou odezvu mezi členskými státy EU. „Americká cla jsou hrou se záporným součtem, kde prohrávají všichni – firmy, zaměstnanci i spotřebitelé na obou stranách Atlantiku,uvedl ministr Vlček.


Na jednání panovala široká shoda na tom, že Evropská unie musí na tyto kroky Spojených států reagovat. Evropská komise proto připravila balíček protiopatření v reakci na celní zatížení dovozu výrobků z oceli a hliníku do USA. Protiopatření mají hodnotu přes 20 miliard eur a reflektují zájmy všech členských států. Ministerstvo průmyslu a obchodu se v rámci veřejné konzultace podílelo na jeho přípravě a ve spolupráci se sektorovými asociacemi a firmami zohlednilo také specifické české zájmy. „Obchodní vztah mezi EU a USA je největším na světě, celní války nikomu nepomohu a posilují naše společné rivaly. Že Donald Trump cla zavedl proto považuji za velkou chybu,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.


Trump sjednocuje Evropu. Jasně stojíme za svobodným mezinárodním obchodem a dodržováním jeho pravidel. S ostatními ministry obchodu Evropské unie jsme se proto jednoznačně shodli na tom, že na americká cla musí přijít odpověď,“ řekl Vlček. „Stále ale platí, že nejvýhodnějším řešením je dohoda a samozřejmě posilování vzájemných obchodních vztahů, ne jejich oslabování. Stejnou věc jsem před měsícem říkal na našem společném jednání v USA členovi kabinetu Trumpovy administrativy Jamiesonovi Greerovi odpovědnému za obchod. Historie dokazuje, že celní války nikomu neprospívají, proto bychom se naopak měli soustředit na odbourávání celních bariér. V ideálním světě by byla řešením celní unie.“
 

Ministři rovněž diskutovali o dalších strategických krocích v případě, že k dohodě nedojde. Podle ministra Vlčka musí být případná evropská reakce promyšlená, cílená a koordinovaná. „Současně ale musíme být připraveni. Pokud nepřijde dohoda, bude evropská odpověď pevná a jednotná. Z našeho pohledu je potřeba zasáhnout komodity citlivé pro USA, jako jsou například některé služby nebo automobilový sektor,“ dodal Vlček. „Je jasné, že i v Evropě musíme udělat vše pro to, abychom posilovali vnitřní trh. Proto budeme pokračovat v odstraňování bariér, hledání nových příležitostí v rámci EU a podpoře českých firem. Na Ministerstvu průmyslu a obchodu už několik měsíců také aktivně pracujeme na tom, abychom ještě více posílili podporu exportu a expanzi českých firem na nové trhy. Zaměřujeme se na dokončení dohody s Mercosurem nebo posílení obchodních vztahů s Asií a Blízkým východem.“


Český export do USA dosahuje necelých 200 miliard korun, přičemž nová cla mohou znamenat výrazné ztráty v desítkách miliard korun. Dopady se navíc projeví nejen na českých firmách, ale i na ekonomice dalších evropských zemí, zejména Německa, Irska a Itálie.


V druhé části jednání se ministři věnovali obchodním vztahům EU s Čínou, a to v návaznosti na nedávnou cestu eurokomisaře pro obchod a ekonomickou bezpečnost Maroše Šefčoviče do Pekingu. Ministři vyjádřili zájem na odstranění překážek pro unijní firmy a zároveň zdůraznili potřebu diverzifikace obchodních partnerství.

Zdroj: ministerstvo průmyslu a obchodu