česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Ministr Petříček podpořil unijní sankce kvůli porušování lidských práv

Ministři zahraničí zemí EU se v pondělí 22. března 2021 na pravidelném jednání v Bruselu zabývali sankcemi v souvislosti s porušováním lidských práv, např. práv muslimské menšiny Ujgurů v Číně nebo represe v KLDR. Ministři, včetně šéfa české diplomacie Tomáše Petříčka, nakonec podpořili sankce proti 11 osobám a čtyřem entitám z Číny, KLDR, Ruska, Libye, Jižního Súdánu a Eritrei. Dalšími tématy Rady pro zahraniční věci byly vztahy mezi EU a Tureckem a Jižní sousedství EU. Ministři se také online spojili s Vysokou komisařkou OSN pro uprchlíky Michelle Bachelet.

Zařazení na sankční seznam souvisí v případě Číny mj. s aktivní rolí při vytváření a zavádění politiky v Sin-ťiangu, která mezi jiným zahrnuje rozsáhlé svévolné zatýkání, rozsáhlé sledování, indoktrinaci, ponižující zacházení stejně jako porušování svobody náboženství či vyznání. „Chtěli bychom, aby bylo mezinárodním pozorovatelům umožněno navštívit tento region v provincii Sin-ťiang. Z našeho pohledu je situace skutečně vážná," podotkl po jednání ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Šéf české diplomacie během jednání podpořil také občanskou společnost v Rusku. „Je třeba zvýšit naši podporu občanské společnosti v Rusku prostřednictvím organizací, které mají na tomto poli zkušenosti, a také rozšířit podporu různým zájmovým skupinám v ruské společnosti, jako jsou třeba různá environmentální hnutí v provinciích,“ řekl v rozpravě.

V politické diskusi k Jižnímu sousedství, která navázala na debatu unijních lídrů v únoru, hovořili ministři zejména o spolupráci v oblastech migrace, bezpečnosti a boje proti terorismu. Shodli se také na tom, že nyní je třeba klást důraz na podporu investic a hospodářskou integraci zemí Jižního sousedství nejen se zeměmi EU, ale i s dalšími aktéry ve středomořském regionu. „Prohloubená a dobře nastavená spolupráce v rámci Jižního sousedství je z pohledu EU strategicky nezbytná. Klíčové je udržení stability v bezprostředním sousedství Evropy,“ dodal šéf české diplomacie.

Ministři také zhodnotili stav a perspektivy vývoje vztahů mezi EU a Tureckem. Česká republika i nadále zdůrazňuje důležitost Turecka jako spojence v NATO a partnera EU v oblastech obchodu, bezpečnosti, boje proti terorismu či migrace. ČR vítá obnovený zájem Turecka o rozvíjení konstruktivního dialogu s EU, ale zároveň očekává, že na pozitivní rétoriku naváže skutečná a dlouhodobá změna turecké politiky vůči EU. Česko také očekává, že spory ve východním Středomoří budou řešeny pomocí dialogu, případně rozhodnutím mezinárodního soudu.

Diskuze s Vysokou komisařkou OSN pro lidská práva Michelle Bachelet se věnovala především vyhodnocení výsledků 46. zasedání Rady OSN pro lidská práva. Opakovaně vidíme, že otázky lidských práv jsou trvale na stole, dokonce i v Evropě.

Řeč byla opět i o situaci v Myanmaru. „Jsme velmi znepokojeni každodenními zprávami o použití síly ze strany ozbrojených složek a o eskalaci násilí proti obyvatelstvu Myanmaru, která si vyžádala již přes 200 obětí na životech, včetně dětí a žen. Vyzýváme vojenský režim k okamžitému ukončení násilí při potlačování mírumilovných protestů a k předání vedení země legitimní vládě,“ zdůraznil ministr Petříček.