česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SZ ČR při EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Šéf české diplomacie na dvoudenní návštěvě Bruselu

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček zastupoval ČR na dvoudenním zasedání Rady EU pro zahraniční věci (FAC) a rovněž na jednání se zeměmi Východního partnerství, které se uskutečnilo ve dnech 13. - 14. května 2019. Kromě Východního partnerství byly hlavními tématy jednání šéfů diplomacií členských států EU situace v Libyi a regionu Sahelu. Ministr Petříček v Bruselu rovněž diskutoval se zástupci evropských think-tanků a účastnil se konferencí věnovaných Východnímu partnerství.

První den pracovní návštěvy Bruselu zahájil ministr Petříček společným jednáním ministrů zahraničních věcí zemí EU s jejich protějšky ze zemí Východního partnerství. V kontextu 10. výročí vzniku politiky Východního partnerství ministři hodnotili vývoj této politiky EU zaměřené na rozvoj vztahů s Ukrajinou, Gruzií, Běloruskem, Moldavskem, Arménií a Ázerbájdžánem za uplynulých 10 let a diskutovali o jeho budoucnosti po roce 2020.

„Pro Českou republiku je Východní partnerství srdeční záležitostí. První summit proběhl pod taktovkou českého předsednictví EU v Praze v roce 2009 a od té doby země tohoto regionu ušly obrovský kus cesty,“ připomněl ministr Petříček. „Dobré vládnutí, intenzivní ekonomická spolupráce, dopravní propojení s Evropou, větší mobilita a kontakty mezi lidmi přináší jasné pozitivní výsledky nejenom pro země Východní Partnerství, ale také pro EU,“ zdůraznil šéf české diplomacie.

Odpolední jednání ministrů zahraničí evropské osmadvacítky bylo věnováno Africe. Ministři diskutovali o aktuální situaci v Libyi, zejména o politickém, bezpečnostním a humanitárním vývoji v zemi.  „Musíme udělat vše pro to, abychom oživili mírový proces v Libyi a přesvědčili všechny strany konfliktu, aby se vrátily k jednacímu stolu,“ zdůraznil ministr Petříček.

V debatě věnované Sahelu ministři jednali o možnostech humanitární a rozvojové pomoci EU pro tento region. „Naši humanitární pomoc zemím Sahelu jsme v roce 2018 výrazně navýšili na 66 mil. CZK a směřujeme ji zejména do postižených oblastí v Mali a Nigeru,“ podotknul ministr zahraničí.

Večer pak šéf české diplomacie diskutoval na půdě Stálého zastoupení ČR při EU se zástupci dvou desítek evropských think-tanků o otázkách evropské bezpečnosti. Setkání pod názvem „Strategic security questions for Europe“ organizovala bruselská kancelář think tanku "Europeum".

Druhý den pracovní návštěvy ministr Tomáš Petříček zastupoval ČR na Konferenci na vysoké úrovni věnované  10. výročí ustavení politiky Východního partnerství, kterou zahajoval předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. „Východní Partnerství je úspěšné, není a nebude proti nikomu namířeno,“ zdůraznil při této příležitosti ministr Petříček. „Mělo by zůstat pozitivní politikou vycházející z pravidel založených na odmítnutí politiky násilí, porušování mezinárodního práva a agrese,“ připomněl šéf české diplomacie.

Odpoledne pak pokračovalo jednání Rady FAC ve formátu ministrů zahraničních věcí a ministrů obrany členských států EU s ministry uskupení G5 Sahel (Burkina Faso, Čad, Mali, Mauritánie a Niger). Ministři jednali o možnostech dalšího unijní angažmá v regionu s cílem podpořit demokratizační procesy a přispět k mírovému řešení tamních konfliktů.

Ministr Petříček zakončil svůj dvoudenní program v Bruselu účastí na konferenci věnované bilanci deseti let fungování Východního partnerství a jeho budoucímu směřování, kterou pořádá Civil Society Forum společně se Stálým zastoupením ČR při EU.