česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Lipavský jednal na Radě EU pro zahraniční věci v Bruselu

V pondělí 22. července 2024 se v Bruselu konalo pravidelné zasedání Rady EU pro zahraniční věci (FAC). Českou delegaci vedl ministr zahraničních věcí Jan Lipavský. Ministři členských států EU v rámci hlavních diskuzních bodů jednali o ruské válce proti Ukrajině. Následně se uskutečnil oběd s prezidentkou Evropské investiční banky, po němž ministři jednali o situaci na Blízkém východě. Z aktuálních otázek se ministři věnovali také na tématu digitální diplomacie.

Na jednání k ruské válce proti Ukrajině se k ministrům zahraničí EU krátce připojil pomocí videohovoru šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. Ministr Lipavský odsoudil barbarský ruský útok na dětskou nemocnici v Kyjevě a vyzval ke zvýšení obranných schopností Ukrajiny. „Informoval jsem o opatření k neuznávání ruských nebiometrických pasů, protože se lehce falzifikují a nechceme ulehčovat ruským špionům práci,“ dodal Jan Lipavský. Ministři zopakovali podporu mírového plánu prezidenta Zelenského, který jediný je v souladu s Chartou OSN a může zajistit spravedlivý a trvalý mír. Zdůraznili potřebu usilovně o tomto tématu komunikovat se třetími zeměmi. 


„Bavili jsme také o míru na Ukrajině. Za Česko jsem uvedl, že podporujeme desetibodový mírový plán pana prezidenta Zelenského,“ řekl šéf české diplomacie a zdůraznil potřebu posilovat sankce vůči Rusku, zajistit plné sladění sankcí vůči Bělorusku a bojovat proti různým způsobům jejich obcházení. Ministr Lipavský také na Radě informoval o bezpečnostním opatření, v rámci něhož Česko od 3. července neuznává ruské nebiometrické pasy. 

Dalším bodem programu byl oběd s prezidentkou Evropské investiční banky (EIB) Nadiou Calvino, během kterého ministři diskutovali zejména o podpoře obranného průmyslu a roli EIB v navazování globálních strategických partnerství. 

Ministři členských států EU se pak zaměřili na situaci na Blízkém východě. Česko opětovně vyzdvihuje otázku izraelských rukojmích, kteří musí být neprodleně a bezpodmínečně propuštěni. Je to jedním z hlavních bodů plánu prezidenta Bidena, jehož realizaci Česko plně podporuje. Zásadní je zabránit eskalaci a rozšíření konfliktu v regionu. Česko proto podporuje iniciativy EU na posilování kapacit libanonských ozbrojených sil. Ministři jednali také o misi EUBAM Rafah. Panovala shoda na jejím obnovení po splnění politických a bezpečnostních podmínek. 

V rámci aktuálních otázek se pak ministryně a ministři zahraničí věnovali tématu digitální diplomacie. 

 

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR