
Liberální obchodní politika hlavním tématem FAC Trade
10.11.2017 / 17:53 | Aktualizováno: 10.11.2017 / 19:32
Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček vedl delegaci ČR na zasedání Rady pro zahraniční věci ve formátu ministrů pro obchod (FAC Trade), které se konalo 10. listopadu 2017 v Bruselu. Hlavními diskuzními body byla příprava na prosincovou 11. Konferenci ministrů Světové obchodní organizace (WTO) a vývoj v dohodách o volném obchodu s Mexikem a uskupením Mercosur.
Komisařka EU pro obchod Cecilia Malmström ministry seznámila se situací ohledně přípravy 11. Konference ministrů WTO, která se uskuteční letos v prosinci v Buenos Aires. Z dosavadního vývoje je zřejmé, že dosažení smysluplného výsledku na konferenci nebude snadné. Ve zbývajícím čase je třeba aktivní spolupráce se všemi členy WTO a zajistit tak výstupy alespoň v některých oblastech, jako jsou subvence do rybolovu, zvýšení transparentnosti regulací či ukotvení nových témat (elektronické obchodování a podpora malých a středních podniků) do práce WTO.
Podle ministra Jiřího Havlíčka zůstává „mnohostranné fórum tím nejlepším místem pro řešení mezinárodních obchodních otázek, proto nesmíme dopustit jeho oslabení a musíme se zaměřit na nalezení cesty, jak postupovat do budoucna. Podporujeme Evropskou komisi, aby pokračovala v aktivním a konstruktivním přístupu a usilovala o reálný výsledek ve všech oblastech zájmu EU“ .
Situaci nepomáhá ani postoj Spojených států amerických, obzvláště pokud jde o systém řešení sporů ve WTO. Jak řekl ministr Havlíček: „Jde o základní pilíř Světové obchodní organizace a nemůžeme dovolit, aby došlo k jeho oslabení. Proto považujeme za velmi žádoucí, aby byla problematická situace vyřešena před Ministerskou konferencí.“
Komisařka pro obchod s ministry dále diskutovala o perspektivě dosažení politické dohody ještě v letošním roce, pokud jde o vyjednávání s Mexikem a uskupením Mercosur. EU usiluje o komplexní a ambiciózní dohody, zdůrazněna je ale také vyváženost vzhledem k tomu, že některé členské státy mají především v případě Mercosuru silné defenzivní zájmy. „Obě dohody bychom měli vnímat z ekonomického i politického hlediska. A proto je potřeba využít jedinečné příležitosti pro vybudování silnější transatlantické vazby se zeměmi Mercosuru a Mexikem a snažit se jednání uzavřít do konce tohoto roku,“ sdělil ministr průmyslu a obchodu. „Jde o významné trhy, které jsou ale stále poměrně uzavřené a zbývá mnoho překážek, které je potřeba vyřešit, zvláště v našich významných odvětvích, jako jsou automobilový průmysl, strojírenství, energetika a výroba dopravních prostředků či zdravotnického vybavení, “ doplnil ministr průmyslu a obchodu. Několik členských států včetně ČR připomnělo otázku volného pohybu dat, který by tyto dohody měly ve formě konkrétních ustanovení řešit také.
Na závěr komisařka Malmström informovala ministry o zprávě hodnotící implementaci dohod o volném obchodu. Zpráva koresponduje se závazkem Evropské komise posílit implementaci dohod, který si vytyčila v rámci strategie Obchod pro všechny.
Během pracovního oběda ministři diskutovali vývoj jednání s Japonskem, kde je velká perspektiva uzavření jednání o obchodní dohodě v letošním roce. Zároveň se ministři mohli vyjádřit k otázce, jak zefektivnit implementaci kapitol k udržitelnému rozvoji.
Rozhovor s ministrem Jiřím Havlíčkem: https://tvnewsroom.consilium.europa.eu/event/foreign-affairs-council-trade-november-2017-18747/departure-and-doorstep-cz-havlek-18cb2