česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Koordinace sociálních systémů tématem Rady EPSCO

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová v pátek 3. března 2017 zastupovala ČR na zasedání Rady EU pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (Rada EPSCO). Hlavním tématem jednání byla revize nařízení o koordinaci systémů sociálního zabezpečení, která má napomoci lepší a snadnější mobilitě pracovníků a občanů v rámci EU. Ministři se věnovali také tématu vysílání pracovníků při poskytování služeb.
 

Ministři a ministryně práce a sociálních věcí zemí EU diskutovali aspekty revize nařízení o koordinaci systémů sociálního zabezpečení. Zaměřili se na tři hlavní otázky: přístup neaktivních migrujících osob k sociálním dávkám, změny určení státu pojištění a nedostatky předloženého návrhu. „Česká republika může podpořit zavedení možnosti omezit přístup neaktivních migrantů k sociálním dávkám. Současně je třeba zajistit, aby tato omezení nepostihla osoby, které byly dříve výdělečně činné a bez vlastního zavinění se dostaly do situace, kdy potřebují ze sociálního systému přechodně pomoc,“ uvedla ministryně Michaela Marksová. Ministryně také odmítla úvahy a požadavky některých členských států na zavedení indexace vyplácených rodinných dávek dle životních nákladů země, kde děti žijí a kam se takové dávky vyplácí.

Ministři a ministryně se zabývali také dosavadním průběhem vyjednávání návrhu na revizi směrnice o vysílání pracovníků, která je z českého pohledu zásadní. Jednotlivé delegace zopakovaly svá stanoviska, takže se zatím nepodařilo nalézt přijatelný kompromis. „Souhlasíme se změnami např. v oblasti odpovědnosti firem za ubytování vyslaných pracovníků. Zároveň je ale pro ČR zásadní, aby se nová úprava odměňování nestala překážkou konkurenceschopnosti a přístupu našich podniků a jejich zaměstnanců na jednotný trh v sektoru služeb. Kromě toho jsme přesvědčeni, že rovné podmínky pro občany různých členských zemí se musí odrážet i v jiných oblastech,“ zdůraznila ministryně Marksová. „Požadujeme rovněž, aby sektor dopravy byl vyjmut z působnosti směrnice,“ doplnila ministryně.

V rámci přípravy jarní Evropské rady a evropského semestru ekonomického řízení Rada ministrů projednala hlavní priority politiky zaměstnanosti a sociální ochrany pro rok 2017. V této diskusi ministryně zdůraznila potřebu slaďování rodinného a pracovního života, rovnosti žen a mužů na trhu práce, přizpůsobování pracovních míst stárnoucí pracovní síle nebo rozvoje digitálních dovedností. Zdůraznila i otázku zlepšování kvality pracovních míst, včetně zvyšování mezd.

Dalším bodem byla diskuse k novému sdělení Evropské komise o modernizaci legislativy a politik v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, Rada rovněž přijala závěry k rovnosti žen a mužů v oblasti zvyšování dovedností na trhu práce a vyslechla informaci o přípravě Tripartitního sociálního summitu.