Jaká budou pravidla pro film a televizi na síti?
14.07.2011 / 19:04
Komise spustila veřejnou konzultaci k reformě pravidel duševního vlastnictví v oblasti audiovizuálních děl.
Éra digitálních technologií a internetu, kdy každý může sledovat televizní programy či filmy nejen v televizi, ale také na svém počítači či mobilním telefonu, zcela změnila způsob produkce, marketingu a distribuce audiovizuálních děl. Stejný obsah se k lidem dnes dostane prostřednictvím různých sítí a spotřebitelé očekávají, že budou moci sledovat cokoliv, kdykoliv a kdekoliv.
Jak v této éře zajistit například přeshraniční licencování autorských práv, odměňování autorů a umělců či přístup k filmům a dalším audiovizuálním dílům pro zdravotně postižené občany?
S těmito výzvami se snaží popasovat komisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier v Zelené knize o audiovizi, kterou představil 13. července 2011 ve spolupráci s komisařkou pro digitální agendu Neelie Kroesovou a komisařkou pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež Androullou Vassiliou.
Komise zároveň spustila veřejnou konzultaci k budoucnosti filmů a televizních programů v on-line prostředí. Umělci a autoři, producenti, distributoři, ale i spotřebitelé se v ní mohou vyjádřit ke způsobům, jak by v této oblasti duševního vlastnictví měla vypadat společná evropská pravidla. Konzultace k tomuto projektu potrvá do 18. listopadu 2011.
Evropský kulturní průmysl, včetně audiovizuálního odvětví, významně přispívá k hospodářství EU. Vytváří přibližně 3 % HDP (cca 500 miliard EUR) a zaměstnává zhruba 6 milionů lidí. Toto odvětví kromě toho hraje důležitou roli v podpoře inovací. EU vykazuje druhou největší sledovanost televize na světě a produkuje více filmů než kterýkoli jiný světový region.
Další informace:
Foto: EK