
Ministři zemědělství jednali o SZP po r. 2020 a o společném postupu proti kůrovcové kalamitě v evropských lesích
18.12.2018 / 14:23 | Aktualizováno: 18.12.2018 / 14:53
Ministři zemědělství zemí EU vyhodnotili v pondělí 17. prosince na Radě ministrů zemědělství a rybářství v Bruselu dosavadní pokrok ve vyjednávání společné zemědělské politiky (SZP) a vyzvali ke společnému postupu při řešení kalamitní situace v lesích EU. Ministři diskutovali o zprávě o pokroku ve vyjednávání budoucí podoby SZP po r. 2020 předložené končícím rakouským předsednictvím a o prioritách pro následující pololetí, kdy Radu EU povede Rumunsko. Vedoucím české delegace byl náměstek ministra zemědělství Patrik Mlynář.
„Z pohledu České republiky je zásadní, abychom pro SZP zajistili dostatečný rozpočet. Jeho úroveň musí odpovídat vysokým ambicím a nárokům kladeným na naše zemědělce,“ uvedl náměstek Mlynář.
Česká republika dále vyzvala k zachování silné vázané podpory a k dobrovolnosti v zastropování přímých plateb. „Během rumunského předsednictví nás čeká ještě hodně práce. Budeme si muset s ostatními členskými státy vyjasnit, koho vlastně považujeme za zemědělce. Podmínky, které si nastavíme, musí být realistické a splnitelné, ať už ze strany zemědělců nebo administrativy,“ upozornil náměstek Mlynář.
Evropští ministři dále jednali o společném postupu proti kalamitní situaci v evropských lesích. Náměstek Mlynář upozornil na důležitost koordinace jednotlivých činností ze strany Evropské komise. Dále vyzdvihl nutnost urychlení procesu notifikací pro nastavení efektivního řešení na národní úrovni.
S ohledem na aktuální průběh vyjednávání mezi Radou EU a Evropským parlamentem byl dnes na program jednání zařazena rovněž problematika nekalých obchodních praktik. Delegace byly informovány, že zatím nedošlo k dohodě ohledně konečné podoby návrhu legislativy. Nicméně rakouské předsednictví se rozhodlo pokračovat v jednání a pokusí se do konce roku dosáhnout kompromisu s Evropským parlamentem. Česká republika dlouhodobě usiluje o to, aby směrnice chránila dodavatele i odběratele, bez ohledu na jejich velikost.