
Evropská unie se adaptuje na nové prostředí a chce prohlubovat spolupráci
06.05.2021 / 19:24 | Aktualizováno: 06.05.2021 / 20:32
Ve čtvrtek 6. května 2021 se v Bruselu uskutečnilo jednodenní zasedání Řídícího výboru Evropské obranné agentury, Rady pro zahraniční věci a Rady SATCEN ve formátu ministrů obrany.
Hlavním tématem jednání Řídícího výboru EDA bylo Koordinované roční hodnocení obrany (CARD), jehož cílem je nalézt nové příležitosti pro budování společných vojenských schopností a překonání roztříštěnosti v oblasti evropské obrany.
EDA připravila dokument s návrhem dalšího postupu a role agentury při pomoci členským státům v přípravě konkrétních projektů. Závěrem bylo, že členské státy udržují pozitivní trend zvyšování obranných výdajů a doporučení CARD zahrnují do národního obranného plánování.
„V rámci projektů mezinárodní spolupráce mezi naše prioritní oblasti patří například rozvoj pozemní techniky, bezpilotní systémy, vesmírné technologie a zlepšování vojenské mobility,“ upřesnil ministr obrany Lubomír Metnar.
V rámci zasedání Rady pro zahraniční věci došlo k odsouhlasení rozhodnutí k zapojení Kanady, Norska a USA do projektu PESCO k vojenské mobilitě. A dále k odsouhlasení závěrů zaměřených na posilování obranných iniciativ EU a posilování partnerství.
Podobně jako Aliance pracuje na své nové strategii pro příštích 10 let, i EU pracuje na dalším směřování a společných cílech na poli obrany a bezpečnosti do roku 2030. Proto vzniká tzv. Strategický kompas, kterému se dnes ministři zejména věnovali.
Evropská unie dlouhodobě usiluje o silnější a flexibilnější mandáty unijních operací, které musí odrážet složité bezpečnostní prostředí, ve kterém mise a operace působí, a připravenost civilních i vojenských kapacit na budoucí konflikty.
Podpora spojenců je pro ČR velmi důležitá, uvedl ministr Metnar
Ministr obrany ČR na jednání rady také informoval o zapojení agentů GRU do výbuchů ve Vrběticích a zdůraznil, že v současné chvíli je solidarita a podpora spojenců pro ČR velmi důležitá.
Během neformálního oběda za účasti generálního tajemníka NATO se ministři věnovali především zahraničním operacím EU. ČR je zapojena do mise v Mali, v Bosně a Hercegovině a Středomořské operace. Pro ČR je nyní nejdůležitější výcviková mise v Mali, kde aktuálně působí 81 vojáků. Od června 2020 do ledna 2021 čeští vojáci veleli silám EUTM a ČR projevila oficiální zájem o opětovné velení misi ve 2. polovině roku 2022.
Poslední částí zasedání bylo jednání Rady SATCEN EU, které poprvé proběhlo na úrovni ministrů obrany. SATCEN EU má jako jedinečný zpravodajský nástroj v oblasti společné bezpečnostní a obranné politiky důležitou roli v oblasti krizového řízení.
„V této oblasti rozhodně nejsme pozadu. Od 1. ledna 2020 máme vlastní SATCEN. Díky této nové schopnosti zvyšujeme kredit ČR v Alianci a potvrzujeme naše spojenecké závazky,“ zdůraznil ministr Metnar.
Zdroj: Ministerstvo obrany ČR
Sledujte nás také na twitteru: @CZECHIAinEU