Makedonie (FYROM) novým členem unie?
20.10.2009 / 13:50
(Archivní článek, platnost skončena 16.10.2010 / 02:00.)
Evropská komise vydala zprávy hodnotící jednotlivé kandidátské země a potenciálně kandidátské země. Dne 14.10. 2009 zveřejnila EK svůj tradiční balíček k rozšíření. Dokument obsahuje i doporučení dalšího postupu jak v politice rozšíření, tak i pro jednotlivé kandidátské a potenciálně kandidátské země. Naleznete zde i podrobné hodnotící zprávy těchto zemí, mezi něž patří Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá hora, FYROM (Makedonie), Chorvatsko, Kosovo, Srbsko a Turecko.
V letošním roce konstatuje EK výrazný dopad ekonomické krize na země v politice rozšíření. Zásadní výzvou zůstává upevňování právního státu, zejména cílený boj proti korupci a organizovaném zločinu. Bezprostředně je třeba řešit problémy týkající se svobody vyznání a svobody tisku.
Podle EK by přístupová jednání s Chorvatskem mohla být završena v příštím roce. Podmínkou je ovšem nalezení společného řešení bilaterálního problému se Slovinskem a za podmínky naplnění přetrvávajících podmínek včetně zajištění plné spolupráce s Mezinárodním tribunálem pro bývalou Jugoslávii,
Vzhledem k dostatečnému pokroku v naplňování kodaňských politických kriterií ze strany Makedonie (FYROM) doporučuje EK zahájit s touto zemí přístupová jednání. Podmínkou je dořešení sporu o jméno země s Řeckem pod záštitou OSN.
Komise aktuálně vypracovává svůj posudek k přihláškám Islandu a Černé hory o členství v EU. Zatímco Island je dle předběžného hodnocení funkční demokracií s vysokým podílem převzaté unijní legislativy, musí Černá hora pokročit zejména v budování potřebných administrativních kapacit a upevňování principů právního státu.
Komise dále avizuje svou připravenost zabývat se co nejdříve přihláškou Albánie, která čelí podobným problémům jako Černá hora.
Vzhledem k soustavné spolupráci Srbska s Mezinárodním tribunálem pro bývalou Jugoslávii a obnovený závazek unijního směřování považuje EK za vhodné implementovat Předběžnou dohodu s touto zemí.
Stabilita v Kosovu byla udržena, zůstává však nadále křehká. Kosovo se potýká se zásadními problémy v problémy z hlediska zachování principů právního státu a boje proti korupci. Komise navrhuje v kontextu letošního balíčku řadu opatření z nástrojů Společenství k rozvoji politického a socioekonomického potenciálu Kosova.
Turecku náleží postavení klíčového strategického partnera EU, avšak současně je k třeba nového reformního impulsu pro pokračování žádoucích reforem, jejichž výsledky se pak odráží v pokroku přístupových jednáních. Turecko však nadále nenaplnilo svůj závazek vyplývající z dodatkového protokolu k Ankarské dohodě a je třeba, aby tak urgentně učinilo.
Obě kyperské komunity EK vyzývá k posílení úsilí v klíčové fázi jednání o sjednocení rozděleného ostrova. EK je připravena jednáním napomoci technickou podporou v oblastech, které spadají do kompetence EU.
V návaznosti na Balíček k rozšíření přijme EU na prosincové Radě pro všeobecné záležitosti Závěry, obsahující stanovisko Unie k doporučením EK. ČR doporučení EK podporuje.