česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Evropská bezpečnostní strategie a digitální agenda na summitu EU

Druhým dnem pokračovalo v Bruselu jednání Evropské rady, kde ČR zastupoval předseda vlády Bohuslav Sobotka. Mezi hlavní témata pátečního zasedání patřily obrana a bezpečnost, hospodářská a měnová unie nebo digitální agenda. ČR se podařilo do závěrečného dokumentu prosadit nutnost podpory malých a středních podniků v oblasti obranného průmyslu.
 

Druhým dnem pokračovali lídři EU včetně českého premiéra v jednání Evropské rady. Jedním z důležitých témat pátečního zasedání byla bezpečnost a obrana EU. V reakci na změnu bezpečnostního prostředí se Evropská rada shodla na krocích, které povedou k revizi Evropské bezpečnostní strategie. EU by měla dále zůstat aktivní v oblastech, kde nabízí přidanou hodnotu jako je prevence konfliktů a obnova po konfliktech. Unie by se měla zaměřit na posílení evropského obranného průmyslu. „Z českého pohledu hraje důležitou roli také podpora malých a středních podniků a jsem velmi rád, že se nám podařilo prosadit právě odkaz na malé a střední podniky do textu závěrů Evropské rady,“ uvedl premiér Sobotka.

Premiéři a prezidenti evropské osmadvacítky podpořili rovněž tzv. zprávu pěti předsedů k prohloubení Hospodářské a měnové unie. Pro ČR je rozhodující, aby prohlubování integrace eurozóny nenarušilo jednotný trh, nezhoršilo podmínky pro české firmy a občany. „Českým zájmem je aktivně se účastnit debaty o budoucnosti Hospodářské a měnové unie,“ doplnil Sobotka.

Evropská rada se rovněž shodla na prioritách jednotného digitálního trhu. Jeho dokončení je dlouhodobou prioritou České republiky a má velký ekonomický potenciál v podobě akcelerace hospodářského růstu a zvýšení zaměstnanosti. Z pohledu ČR je zásadní zvýšit investice do vysokorychlostních sítí příští generace, posílit bezpečnost a důvěru v on-line transakce. To je předpokladem pro rozvoj přeshraničního on-line obchodování, či využívání elektronických služeb veřejné správy mezi členskými státy.