česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Rada EU
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Evropa musí začít hledat finance na pomoc pro ukrajinské válečné uprchlíky, vyzval ministr Jurečka

Ukrajina a pomoc lidem prchajícím před ruskou válečnou agresí bylo hlavním tématem jednání ministryň a ministrů pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele, kteří se sešli v Bruselu na Radě EPSCO. Zástupci členských států rovněž schválili společnou pozici k návrhu, který má přispět ke zlepšení genderové vyváženosti v dozorčích a řídicích orgánech firem kotovaných na burze. Diskuse se vedla i o tom, jak lépe zapojit seniory do trhu práce.

Více než polovinu lidí prchajících před válkou tvoří děti, 80 % dospělých jsou pak ženy. Pomoc a péče o tyto lidi bude do budoucna vyžadovat nemalé finanční náklady, které budou i nadále narůstat. Ministr práce a sociálních věcí Jurečka proto vyzval Evropskou komisi, aby vyčlenila finanční prostředky pro ty země, do kterých v této chvíli míří nejvíce uprchlíků a mezi které patří i Česká republika.

„Po 82 letech čelíme v Evropě válce rozpoutané putinovským Ruskem. Válce, která probíhá na Ukrajině, ale dotýká se nás všech. Jsme v týlu této války a máme povinnost postarat se o manželky, děti a rodiče těch, kteří dnes bojují za svobodu a budoucnost Ukrajiny,“ uvedl ministr Jurečka v rámci svého vystoupení.

Ve svém projevu zdůraznil bezprecedentní vlnu válečných uprchlíků hledajících pomoc v zemích EU, která klade enormní nároky na humanitární a sociální systémy členských států sousedících s Ukrajinou. Evropská komise v minulém týdnu rozvolnila pravidla pro přesun volných financí v rámci evropských fondů na pomoc válečným uprchlíkům. ČR tuto možnost plně využije, ale pro řešení současné migrační vlny jsou tyto zdroje stále nedostatečné. Země střední Evropy a Pobaltí, včetně Česka, proto na jednání Rady vyzvaly Komisi, aby přijala další mimořádná opatření na podporu ukrajinských uprchlíků.

Rada EPSCO dále schválila společnou pozici týkající se genderové vyváženosti ve vedeních společností kotovaných na burzách. Návrh reaguje na nedostatečné zastoupení žen ve vedoucích pozicích, nevztahuje se však na malé a střední podniky. Zároveň nezavádí striktní kvóty, ale pouze obecný cíl, ke kterému mají obchodní společnosti směřovat. Návrh směrnice je projednáván od roku 2012, přijetí společné pozice Rady nyní umožnila změna pozice Německa a Dánska, které dříve tento návrh odmítaly. Česko předloženou podobu společné pozice členských států podpořilo.

Ministryně a ministři dále diskutovali o zákazu diskriminace a podpoře rozmanitosti na trhu práce a plném zapojení seniorů do trhu práce. Rada také přijala závěry k roční analýze udržitelného růstu, závěry ke zprávě Evropského účetního dvora o využívání Evropského sociálního fondu v boji proti dlouhodobé nezaměstnanosti a schválila společnou zprávu o zaměstnanosti na rok 2022.

Ministr Jurečka absolvoval také řadu jednání se svými protějšky z Litvy, Lotyšska, Estonska, Polska, Slovenska, Maďarska, Rakouska, Dánska, Nizozemska, Itálie, Německa a Švédska.

Zdroj: MPSV ČR

Evropa musí začít hledat finance na pomoc pro ukrajinské válečné uprchlíky, vyzval ministr Jurečka (mpsv.cz)