česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: European Union
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

EU zamezí diskriminačním praktikám při přeshraničním nakupování

Taky se vám již stalo, že jste se pokoušeli dostat na zahraniční web obchodníka, ale byli jste automaticky přesměrováni na jeho českou obdobu? Anebo se Vám u zahraničního e-shopu nepodařilo dokončit objednávku poté, co jste zadali svou adresu v ČR ? A kdo z nás se během prázdninového cestování nesetkal u některých turistických atrakcí s vyšším vstupným „pro cizince“? Těmto a dalším diskriminačním praktikám by mělo v rámci EU definitivně odzvonit.

Rada EU dne 27. února 2018 definitivně schválila nařízení o zákazu zeměpisného blokování (též nazývané nařízením o zákazu geoblockingu). Nařízení zabrání diskriminaci zákazníků kvůli jejich státní příslušnosti, místu bydliště či místu usazení. Zákazníci, kteří chtějí nakupovat zboží a služby v jiné zemi EU, buď on-line nebo také osobně, již tedy nemohou být diskriminováni, ať už omezením přístupu ke zboží či službám, cenou nabízených produktů nebo diskriminačními podmínkami prodeje či platebními podmínkami.

Nařízení zaručí rovnoprávné podmínky zákazníků ze všech zemí EU na evropském trhu a konkrétně zakazuje:

  • blokování přístupu zákazníků z jiných zemí na webové rozhraní poskytovatele,
  • automatické přesměrování zákazníků z verze určené pro jednu zemi na jinou verzi webového rozhraní,
  • odmítnutí prodeje zboží či uplatňování odlišných podmínek v situaci, kdy dotčené zboží není doručováno do členského státu zákazníka,
  • odmítnutí poskytnutí služby či uplatňování odlišných podmínek u služeb s elektronickým obsahem (například cloudové služby a uchovávání dat, web-site hosting, používání vyhledávačů a internetových adresářů), a
  • odmítnutí poskytnutí služby či uplatňování odlišných podmínek, je-li služba poskytována v provozovně obchodníka či v místě, kde obchodník působí.


Nařízení ale nesměřuje k ovlivnění ceny zboží a služeb v rámci EU. Obchodníci budou moci i nadále nabízet produkty v různých členských státech za různé ceny. Zákazníkovi z jiného státu EU musí ale obchodník zboží prodat vždy podle té cenové nabídky, na kterou reagoval.

Nařízení bude v členských státech aplikováno do devíti měsíců, zákazníci se tedy z nových pravidel budou moci těšit už během nákupů na konci tohoto roku.

Nařízení o zákazu geoblockingu v anglickém jazyce naleznete zde.