EU chce přebudovat energetickou infrastrukturu
04.11.2011 / 15:07
O peníze na energetické projekty „společného zájmu“ bude moci žádat i Česká republika.
Reagovat na novodobé výzvy v energetice a zvýšit energetickou bezpečnost Evropy. To jsou hlavní cíle plánu rozvoje energetických sítí a návrhu kroků k urychlení a zjednodušení výstavby prioritní energetické infrastruktury, jenž předložila Evropská komise 19. října 2011. Návrh je reakcí na skutečnost, že v evropském energetickém systému bude v nadcházejícím desetiletí potřeba provést rozsáhlé změny.
Nařízení identifikuje 12 společných prioritních koridorů a oblastí, ve kterých budou do 31. července 2013 vytipovány tzv. projekty společného zájmu. Podle nařízení může Česká republika předkládat návrhy projektů společného zájmu v rámci:
- čtyř prioritních koridorů v oblasti elektřiny, plynu a ropy:
- Elektřina: „Severo-jižní propojení ve střední-východní a jihovýchodní Evropě“: přeshraniční propojení a vnitřní sítě v severo-jižním a západo-východním směru s cílem dokončit vnitřní trh a začlenit do sítí energii vyrobenou z obnovitelných zdrojů,
- Plyn: „Severo-jižní plynárenské propojení ve střední-východní a jihovýchodní Evropě“: diverzifikace a bezpečnost dodávek plynu pomocí plynárenského propojení Baltského, Jaderského, Egejského a Černého moře ,
- Plyn: Jižní plynárenský koridor: diverzifikace pomocí plynu z Kaspické oblasti, střední Asie, Středního východu a východní části Středomoří,
- Ropa: „Propojení ve střední-východní Evropě“: zvýšení bezpečnosti dodávek a snížení environmentálních rizik pomocí operability infrastruktury.
- tří prioritních oblastí:
- inteligentní sítě,
- „electricity highways“,
- infrastruktura pro přepravu CO2.
Předvýběr projektů společného zájmu provede „regionální uskupení“, která budou vytvořena pro každou z priorit. „Regionální skupina“ složená se zástupců příslušných členských zemí, Komise a dalších evropských orgánů, realizátorů projektů, provozovatelů sítí či regulačních orgánů předloží agentuře ACER a případně i Komisi návrh seznamu projektů k posouzení do 31. ledna 2013.
Získá-li projekt označení „projekt společného zájmu“, budou pro projekt aktivovány snazší a rychlejší schvalovací postupy či zvláštní regulační zacházení. Po splnění dalších kritérií se mohou projekty na seznamu také ucházet o finanční podporu z fondu „Nástroj na propojení Evropy“, ve kterém Komise navrhuje vyčlenit na sektor energetiky 9,121 miliard euro.
Další informace:
- Návrh nařízení k energetické infrastruktuře a další dokumenty
- Nařízení k energetické infrastruktuře – otázky a odpovědi
- Nástroj pro propojení Evropy
Foto: EK