EK bojuje se škodlivým vlivem plastového odpadu na životní prostředí
01.06.2018 / 18:53 | Aktualizováno: 01.06.2018 / 19:15
Evropská komise zveřejnila v závěru května 2018 návrh směrnice ke snížení dopadu některých plastových produktů na životní prostředí. Iniciativa navazuje na Evropskou Strategii pro plasty a jejím hlavním cílem je snížení množství plastového odpadu v mořích. Nové přístupy a inovativní řešení mohou významně přispět ke snížení znečištění plastovým odpadem, zvýšit ekonomickou konkurenceschopnost a dokonce mohou znamenat úspory pro spotřebitele.
Evropané každoročně vyprodukují asi 25 milionů tun plastového odpadu, ale z tohoto množství je recyklována pouze jedna třetina. ČR přitom v r. 2015 vyprodukovala 23,5 kg plastového odpadu na jednoho obyvatele. Plasty se díky pomalému rozpadání shromažďují v mořích i na plážích po celém světě. Zbytky plastů se dostávají do půdy, do vody, ale nacházíme je také v tělech živočichů, zejm. ptáků a ryb, a dostávají se i do jídla a do našich plic.
Zmíněný návrh se zabývá deseti jednorázovými plastovými produkty a použitým rybářským vybavením, které dohromady tvoří více než dvě třetiny veškerého plastového odpadu v mořích. Návrh přichází s opatřeními, která se týkají všech výše zmíněných položek. Pokud existuje dostupná a cenově přijatelná alternativa, pak budou ve své současné podobě postupně staženy z trhu a budou nahrazeny produkty, které budou vyrobeny pouze z udržitelných materiálů. Mezi cíle návrhu patří rovněž omezení spotřeby dalších výrobků, např. plastových krabiček na jídlo či kelímků. Samozřejmostí by v budoucnu mělo být také zlepšení systému sběru plastových lahví.
Návrh EK by měl, po odsouhlasení Radou a EP, v případě úspěšného nahrazování jednorázových plastových výrobků znamenat snížení znečištění životního prostředí plasty o více než polovinu. Nová a inovativní řešení, které je třeba ke snížení znečištění plastovým odpadem přijmout, zároveň přispějí ke zvýšení konkurenceschopnosti evropských ekonomik, přinesou i nová pracovní místa a v neposlední řadě též úspory pro spotřebitele.
Evropská unie je v oblasti ochrany životního prostřední v pozici globálního lídra a ani ČR nezůstává v tomto ohledu stranou. Bojovat se znečištěním a zlepšovat stav životního prostředí má smysl.
Přečtěte si tiskovou zprávu EK ze 28. května (v češtině).