
Dohody CETA, TTIP a ocelářská krize na programu jednání ministrů
13.05.2016 / 18:19 | Aktualizováno: 13.05.2016 / 18:24
V pátek 13. května 2016 se uskutečnilo jednání Rady pro zahraniční věci ve formátu ministrů obchodu členských zemí EU. Delegaci ČR vedl náměstek Vladimír Bärtl. Hlavními tématy zasedání byla finalizace Komplexní ekonomické a obchodní dohody s Kanadou (CETA), stav jednání o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství s USA (TTIP) a obchodní aspekty Sdělení Evropské komise k ocelářství.
Dohoda mezi EU a Kanadou (CETA) byla hlavním bodem dopolední diskuse ministrů a to v souvislosti s přípravou jejího podpisu a zahájení předběžného provádění. Všechny členské státy ve svých vystoupeních opětovně zdůraznily smíšenou povahu dohody, to znamená nezbytnost jejího schválení národními parlamenty. "CETA považujeme za kvalitní a vyváženou dohodu, která českým firmám přináší nové obchodní a investiční příležitosti“, připomněl náměstek Bärtl. „Text dohody je již volně k dispozici a my jsme rádi, že i Evropská komise počítá s tím, že dohoda se bude provádět od roku 2017“, dodal.
Komisařka pro obchod Cecilia Malmström ministry informovala o aktuálním stavu jednání o dohodě o volném obchodu mezi EU a USA (TTIP). Vzhledem k tomu, že stále existuje možnost dokončit jednání ještě letos, je potřeba, aby texty všech kapitol byly k dispozici do léta. V této souvislosti náměstek Bärtl uvedl: "Vítáme, že bylo dosaženo shody v kapitole týkající se malých a středních podniků a že v nejbližší době začne příprava textů pro automobilový sektor a strojírenství, které jsou pro nás klíčové“, přiblížil šéf české delegace. „Naopak cítíme, že je třeba výrazně pokročit v oblasti služeb, veřejných zakázek, zemědělství a energetiky“, doplnil Bärtl.
Ministři se věnovali také obchodním aspektům aktuální situace v ocelářském sektoru. "Krize v ocelářském sektoru je komplexní problematikou, která nemůže být vyřešena pouze posílením nástrojů na ochranu obchodu," zdůraznil náměstek Bärtl. "Jejich modernizace bude mít rozsáhlý dopad mj. i na zpracovatelský průmysl a spotřebitele. Proto trváme na zachování pravidla nižšího cla, které je dle našich dlouhodobých zkušeností dobře fungujícím nástrojem“, uzavřel Bärtl.